UOKiK: 2,5 mln złotych kary dla producentów pasz dla zwierząt

2,5 mln złotych kary nałożył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny na spółkę Polmass za zmowę, która ograniczała rolnikom i sprzedawcom swobodę w  wyborze preparatów mlekozastępczych, czyli mieszanek używanych do karmienia młodych zwierząt.

W niedozwolonym procederze uczestniczyły dwie firmy: Polmass i Agro-Netzwerk Polska, ale tylko wobec spółki Polmass wyciągnięto sankcję. Drugi uczestnik porozumienia – firma Agro-Netzwerk Polska, powiadomiła UOKIK o zmowie i uniknęła odpowiedzialności.

2,5 mln złotych kary dla producentów pasz dla zwierząt
2,5 mln złotych kary dla producentów pasz dla zwierząt

Urząd antymonopolowy, stwierdził, iż zmowa ograniczała swobodny wybór preparatów mlekozastępczych, czyli mieszanek używanych do karmienia młodych zwierząt.

Zmowa trwała siedem lat

Tomasz Chróstny, wydał decyzję, która stwierdza  podział rynku przez spółki Polmass i Agro-Netzwerk Polska:

– Postępowanie antymonopolowe wykazało, że przedsiębiorcy podzielili pomiędzy sobą rynek. Ustalili, że nie będą sprzedawać swoich produktów do odbiorców drugiego uczestnika zmowy, nawet jeśli potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosi. Zmowa trwała 7 lat i przez ten okres hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru preparatów. Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów od drugiej. Brak rywalizacji o klienta sprzyjał utrzymaniu wyższych cen sprzedaży produktów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zmowa trwała od lipca 2010 r. do kwietnia 2017 r. W trakcie trwania porozumienia sprawdzali, czy druga firma dotrzymuje ustalonych warunków. UOKIK posiada niezbite dowody w tej sprawie. W jednym z e-maili pracownik Polmassu napisał do Agro-Netzwerk Polska:

Mam „info”, że kontynuujesz sprzedaż do OSM (…), co nam bardzo przeszkadza utrzymać z OSM dotychczasowe relacje handlowe. (…) Chciałbym abyśmy nadal trzymali się przyjętej zasady dotyczącej zakazu konkurowania ze sobą. (..)  Moi doradcy bardzo się skarżą na taki stan współpracy, dlatego osobiście Ciebie proszę o „uzdrowienie” tej sytuacji i powrót do przyjętej zasady.

Kolejne sieci handlowe pod lupą UOKiK

Agro-Netzwerk Polska skorzystała z programu łagodzenia kar

Wszystkie dowody świadczące o niedozwolonych działaniach spółki Polmass Urząd uzyskał podczas kontroli w siedzibie firmy oraz od drugiego uczestnika porozumienia – firmy Agro-Netzwerk Polska:

– Za udział w podziale rynku nałożyłem na spółkę Polmass sankcję w wysokości ponad 2,5 mln zł. Drugi z uczestników porozumienia – Agro-Netzwerk skorzystał z programu łagodzenia kar leniency. Spółka dostarczyła istotne dla postępowania dowody oraz w pełni współpracowała z Urzędem, dlatego zdecydowałem o odstąpieniu od nałożenia kary finansowej na tego przedsiębiorcę. Chcemy pokazać, że współpraca z Urzędem się opłaca – warto przyznać się do winy zanim samodzielnie zidentyfikujemy nieprawidłowości i rozpoczniemy nasze działania. Jednocześnie, kto poniósł szkodę w wyniku niedozwolonego porozumienia może w postępowaniu cywilnym żądać zadośćuczynienia od każdego z jej uczestników, także podmiotu zwolnionego z kary finansowej w ramach programu leniency  – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Polmass był już karany za porozumienie z firmą Ekoplon

To nie jest pierwsza tego typu akcja spółki Polmass. Przypominamy, że w 2020 roku UOKIK ukarał spółkę za porozumienie z firmą Ekoplon. Wtedy kara dla Polmassu wyniosła 4,7 mln zł. 

Jak podaje UOKiK decyzja nie jest prawomocna. Maksymalną karą za udział w zmowie ograniczającej konkurencję jest 10 proc. rocznego obrotu firmy.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ceny zbóż lecą na łeb, na szyję

Po długim weekendzie amerykańscy inwestorzy sprzedawali wczoraj kontrakty na surowce (w tym na towary rolne) w obawie, że nadchodząca recesja w światowej gospodarce ograniczy...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE