Z przedstawionych przez GUS przedwynikowych szacunków głównych ziemiopłodów rolnych wynika, iż siewy rzepaku ozimego pod zbiory 2013 r. rozpoczęto w drugiej dekadzie sierpnia, powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie tego miesiąca, a zakończono na początku września.
Warunki wilgotnościowe gleby w sierpniu sprzyjały prowadzeniu siewów, jednak niedobór opadów deszczu występujący we wrześniu nieznacznie hamował kiełkowanie i wzrost roślin. Znaczna poprawa warunków wilgotnościowych gleby w październiku miała korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin rzepaku. Rzepak ozimy jesienią 2012 r . przed wejściem w stan zimowego spoczynku był dobrze wyrośnięty i rozkrzewiony.
Czytaj także:
Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe
Polskie pola wolne od GMO!
Rekordowe plony pszenicy w całej Unii!
W okresie od grudnia do końca marca warunki pogodowe nie stwarzały większych zagrożeń dla tej uprawy. Występujące okresowo w miesiącach zimowych duże spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu dochodzące nawet do – 30ºC, nie spowodowały wymarznięcia roślin, ponieważ plantacje rzepaku były chronione grubą pokrywą śnieżną.
Ruszenie wegetacji rzepaku nastąpiło lokalnie na początku drugiej dekady kwietnia, a na obszarze całego kraju dopiero w połowie miesiąca i było opóźnione w porównaniu do roku ubiegłego o około 3 tygodnie. Wegetacja roślin w maju i czerwcu przebiegała na ogół bez większych zakłóceń.
Kwitnienie rzepaku ozimego, a także jarego było obfite i długie, jednak zmienna pogoda nie zawsze sprzyjała zapylaniu i dobremu wiązaniu łuszczyn. Występujące w tamtym czasie opady deszczu przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, z wyłączeniem rejonów gdzie burze w połączeniu z ulewnym deszczem doprowadziły do nadmiaru wilgoci w glebie.
Żniwa rzepaku rozpoczęto pod koniec pierwszej dekady lipca, a zakończono w połowie sierpnia. Przebiegały one na ogół bez zakłóceń, podczas suchej i słonecznej pogody. Ocenia się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem wzrosła w porównaniu do ubiegłorocznej o ok. 202,6 tys. ha (o 28,1%) i wynosiła 922,9 tys. ha
Źródło: GUS,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu