Uprawa rzepaku i rzepiku – szacunki GUS

Z przedstawionych przez GUS przedwynikowych szacunków głównych ziemiopłodów rolnych wynika, iż siewy rzepaku ozimego pod zbiory 2013 r. rozpoczęto w drugiej dekadzie sierpnia,  powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie tego miesiąca, a zakończono na początku  września.

 

\"\"

 

Warunki wilgotnościowe gleby w sierpniu sprzyjały prowadzeniu siewów, jednak  niedobór opadów deszczu występujący we wrześniu nieznacznie hamował kiełkowanie  i wzrost roślin. Znaczna poprawa warunków wilgotnościowych gleby w październiku miała  korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin rzepaku. Rzepak ozimy jesienią 2012 r . przed  wejściem w stan zimowego spoczynku był dobrze wyrośnięty i rozkrzewiony.

Czytaj także:
Wzrośnie zużycie zbóż na cele przemysłowe

Polskie pola wolne od GMO!
Rekordowe plony pszenicy w całej Unii!

W okresie od  grudnia do końca marca warunki pogodowe nie stwarzały większych zagrożeń dla tej uprawy.  Występujące okresowo w miesiącach zimowych duże spadki temperatury powietrza przy  powierzchni gruntu dochodzące nawet do  – 30ºC, nie spowodowały wymarznięcia roślin,  ponieważ plantacje rzepaku były chronione grubą pokrywą śnieżną.

Ruszenie wegetacji  rzepaku nastąpiło lokalnie na początku drugiej dekady kwietnia, a na obszarze całego kraju  dopiero w połowie miesiąca i było opóźnione w porównaniu do roku ubiegłego o około  3 tygodnie. Wegetacja roślin w maju i czerwcu przebiegała na ogół bez większych zakłóceń. 

Kwitnienie rzepaku ozimego, a także jarego było obfite i długie, jednak zmienna pogoda nie  zawsze sprzyjała zapylaniu i dobremu wiązaniu łuszczyn. Występujące w tamtym czasie  opady deszczu przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby,  z wyłączeniem rejonów gdzie burze w połączeniu z ulewnym deszczem doprowadziły do  nadmiaru wilgoci w glebie.

Żniwa rzepaku rozpoczęto pod koniec pierwszej dekady lipca, a zakończono  w połowie sierpnia. Przebiegały one na ogół bez zakłóceń, podczas suchej i słonecznej  pogody. Ocenia się, że  powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku ogółem wzrosła  w porównaniu do ubiegłorocznej o ok. 202,6 tys. ha (o 28,1%) i  wynosiła  922,9 tys. ha 

Źródło: GUS,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics