Uprawa ścierniska. Jak przygotować glebę pod nowe zasiewy?

Nadeszły żniwa. To ostatni moment na podjęcie decyzji dotyczącej uprawy ścierniska. Proces ten jest bardzo ważny w kontekście przygotowania stanowiska pod rośliny następcze. Błędy popełnione już na tym etapie mogą negatywnie wpłynąć na przyszłoroczne plony. Jak zatem przygotować glebę pod nowe zasiewy – jak skutecznie zarządzać ścierniskiem?

glifosat, ściernisko, Roundup Flex 480, Roundup Uprawa ścierniska

Priorytetem prowadzonych działań jest doprowadzenie do siewu kolejnych roślin w optymalnym terminie agrotechnicznym w odpowiednio przygotowaną, nieprzesuszoną glebę, która zapewni siewkom komfortowe warunki wzrostu. To czas na zanalizowanie zasobności gleby, ewentualnie wykonanie mapowania pól, zaplanowanie racjonalnego nawożenia. W tym okresie sprzątamy słomę z pola, stosujemy nawożenie, które ułatwi rozkład resztek pożniwnych – cennego źródła materii organicznej, odchwaszczamy stanowisko i zajmujemy się jego uprawą mechaniczną. To standardowe czynności. Ich lista jest dość długa, a w ekstremalnych sytuacjach rolnik ma zaledwie kilka dni na ich przeprowadzenie. To krótki okres, który należy efektywnie wykorzystać i podjąć działania, które maksymalnie wydłużą czas wykonania tych wszystkich niezbędnych prac.

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, mamy do czynienia z suszą glebową. Uprawa przesuszonej gleby jest niezwykle uciążliwa, a wschody na takim stanowisku są nierównomierne i opóźnione. Niestety na ten czynnik – ilość wody w glebie –  wpływu wielkiego nie mamy. Możemy jednak w tym okresie maksymalnie ograniczyć kolejne straty.

Glifosat na chwasty

Decydując się na przeprowadzenie chemicznego zabiegu eliminacji chwastów warto rozważyć wybór herbicydu zawierającego glifosat. Pamiętajmy, iż zbyt bujny rozwój niepożądanych na ściernisku roślin i zbyt późne ich zwalczenie powoduje duże straty wody. Zastosowanie szybko działającego glifosatu zablokuje parowanie chwastów, a dodatkowo wytworzony mulcz osłoni glebę. Dlatego należy pamiętać, by nie czekać z zabiegiem do ostatniej chwili przed uprawą. W kontekście tegorocznej suszy takie postępowanie jest wyjątkowo uzasadnione. Należy jak najwcześniej zredukować do minimum populację chwastów ze ścierniska. Dodatkowo, użycie takich szybko działających preparatów pozwoli na przeprowadzenie uprawy mechanicznej po dwóch dniach (samosiewy zbóż i rzepaku, chwasty jednoroczne) lub po pięciu od zastosowania w przypadku, gdy zwalczamy perz i inne chwasty wieloletnie.

W uprawie pszenicy w monokulturze niezbędne jest przerwanie „zielonego mostu” – połączenia pomiędzy przedpolonem, a uprawą następczą, który powoduje przedostawanie się patogenów glebowych z korzeni samosiewów na korzenie kiełkującej nowej uprawy. Jedynie aplikacja szybko działającego glifosatu o odpowiedniej formulacji pozwoli na zniszczenie korzeni samosiewów już przed siewem. Przykładem takiego preparatu, którego formulacja gwarantuje skuteczność tego typu zabiegów jest Roundup Flex 480. W przypadku ścierniska nie możemy sobie pozwolić na stosownie słabej jakości herbicydów.

Nie mamy po prostu czasu na powtórzenie zabiegu, gdy za wcześnie spadnie deszcz lub dawka preparatu okaże się być niewystarczająca. Nie mamy czasu na czekanie na odpowiednie warunki pogodowe. W tym przypadku wspomniany preparat wykazuje bardzo wysoką efektywność.

Podstawowe problemy decydujące o sukcesie i przyszłych zbiorach, które trzeba rozwiązać w wypadku uprawy ścierniska to efektywność działania, ograniczony czas oraz utrzymanie odpowiedniej jakości stanowiska. Zastosowanie skutecznych formulacji glifosatu pozwala na efektywne przygotowanie stanowiska pod jesienne siewy. Efektywne –  znaczy przy użyciu minimalnych nakładów, a jednocześnie pozwalające na uzyskanie optymalnych efektów końcowych. W skrócie możemy powiedzieć, że dzięki zabiegowi przy użyciu tego typu preparatów mamy możliwość płytkiej i szybkiej uprawy ścierniska przy doskonałym zwalczeniu chwastów i maksymalnej redukcji strat wody z gleby.

Anna Rogowska, fot. Marta Nowak

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,354ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Ciągnik rolniczy przejechał po rolniku

Ciągnik rolniczy przejechał 35-letniego rolnika. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie prywatnej posesji w gminie Iłów w województwie mazowieckim. "35 – letni mężczyzna postanowił uruchomić...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE