USA zakazuje

Amerykański sąd federalny zakazał upraw genetycznie modyfikowanych buraków cukrowych stworzonych przez firmę Monsanto.

W 2009 r. nasiona tej firmy GMO zostały dopuszczone, ale działacze na rzecz ochrony środowiska złożyli skargę, argumentując, że konwencjonalne nasiona są ogólnie dostępne i zastosowanie genetycznie modyfikowanego materiału siewnego nie wpłynie na produkcję buraków cukrowych.

13 sierpnia 2010 r. sąd wprowadził zakaz, uzasadniając swoją decyzję brakiem należytych badań z zakresu ochrony środowiska. Decyzja nie dotyczy już zasianych lub zebranych buraków GMO. W ubiegłym roku amerykańscy farmerzy przestawili się prawie całkowicie na nasiona GMO. Ich dostawcą jest Monsanto. Tegoroczne zasiewy GMO stanowią ok. 95% areału buraków cukrowych w USA ogółem. Buraki GMO od Monsanto są określane jako Roundup Ready, czyli są odporne na herbicydy Roundup (z którymi są łącznie sprzedawane). Zdaniem działaczy na rzecz ochrony środowiska, używanie buraków od Monsanto zwiększa zużycie herbicydów i występowanie chwastów odpornych na tego typu środki. Monsanto zaznacza, że decyzja spowoduje w latach 2011-12 straty rzędy 2 mld USD, jakie poniesie nie tylko firma, ale także konsumenci. Część plantatorów zauważa jednak, że zakaz nie dotyczy tegorocznych zasiewów (przeprowadzanych między marcem a majem, czyli przed decyzją sądu). Nie wpłynie to zatem w br. ani na zaopatrzenie, ani na ceny. Zdaniem rolników, nie powinno być także problemu z przestawieniem się na nasiona konwencjonalne.

Buraki cukrowe GMO mogą zostać ponownie dopuszczone do użycia w USA po przeprowadzeniu kompletu niezbędnych badań środowiskowych.

Źródło: Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa,www.fapa.com.pl, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here