Ustawa o ochronie zwierząt PRZYJĘTA

Dziś została uchwalona przez Sejm ustawa o ochronie zwierząt tzw. “Piątka dla zwierząt”, która m.in.ogranicza ubój rytualny oraz wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych.  356 posłów było za, 75  przeciw (38 należących do klubu PiS), a 18 wstrzymało się od głosu.  Nowelizacja trafi do Senatu.

fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Jak podaje polsatnews.pl spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski.

15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) – czytamy w polsatnews.pl

Posłowie klubu PiS, którzy zagłosowali "przeciw" nowelizacji
Posłowie klubu PiS, którzy zagłosowali “przeciw” nowelizacji (Źródło: polsatnews.pl)

Rozłam w partii

Głosowanie podzieliło PiS. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przed głosowaniem podkreślał, że nie wyobraża sobie, że politycy jego partii będą przeciw. Podkreślił, ze jeśli tak się zdarzy, zostaną wyciągnięte konsekwencje. 
 

Mimo ostrzeżeń 38 posłów PiS zagłosowało przeciwko ustawie. To oni z ministerem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowski muszą liczyć się z zapowiadanymi konsekwencjami.

W przyszłym tygodniu okaże się co będzie z posłami, którzy nie poparli ustawy.

Spośród ugrupowań opozycyjnych, przeciw nowelizacji zagłosowała cała Konfederacja. Ponadto z zapisami projektu nie zgodziło się czterech posłów KO i 22 przedstawicieli klubu PSL-Kukiz’15 – podaje polsatnews.pl.

Od głosu wstrzymało się także dwóch posłów PSL-Kukiz’15 oraz jeden KO.

Będą rekompensaty dla hodowców norek

Jak podaje polsatnews.pl ustawa wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Oprac. na podstawie polsatnews.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here