Ustawa o sołtysach i radach sołeckich w Sejmie

Wynagrodzenie dla sołtysa oraz silna pozycja i dofinansowanie sołectw. Takie założenia przewiduje projekt ustawy PSL, który ludowcy składają w Sejmie.

Ustawa o sołtysach i radach sołeckich w Sejmie
Ustawa o sołtysach i radach sołeckich w Sejmie FOTO: Sejm RP

11 marca obchodzony był Dzień Sołtysa. Ludowcy podziekowali tym, którzy odpowiadają za los małych wspólnot lokalnych i ponownie składają w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich.

Rząd odbiera kompetencje i pieniądze samorządom. My chcemy realizować wizje, która daje jak najwięcej możliwości działania jak najbliżej obywatela. To sołtysi wiedzą najlepiej, czego potrzebują wspólnoty lokalne – mówił na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

Ludowcy już po raz kolejny składają w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Przewiduje on wzmocnienie ich roli i pozycji. Poprzednie projekty, mimo ciepłego przyjęcia przez lokalne społeczności zostały odrzucone przez PiS.

Nadanie sołtysom osobowości prawnej

Czynności wykonywane przez sołtysów mają charakter zadań publicznych. Dzisiaj jednak, jako jednostka pomocnicza nie posiada osobowości prawnej.

Polska się zmienia, zmieniają się również gminy i sołectwa. Muszą mieć osobowość prawną, by być niezależnym w pozyskiwaniu środków dla swoich społeczności – tłumaczył obecny na konferencji prasowej poseł Jarosław Rzepa.

Poseł PSL zaznaczył, że osobowość prawna pozwoli na bezpośrednie ubieganie się o dofinansowania społeczności wiejskich.

Wynagrodzenie dla sołtysa

Sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami i organami gminy. Pełni funkcję reprezentacyjną i wykonawczą. Jest funkcjonariuszem publicznym.

Należy wynagrodzić ich trud. Proponujemy 50% minimalnego wynagrodzenia brutto – oświadczył poseł Jarosław Rzepa.

Poseł PSL podkreślił, że sołtysi często nie są w stanie podjąć pracy zawodowej na pełny etat z powodu ilości obowiązków, które muszą realizować pracując dla dobra lokalnej społeczności.

1% podatku dla sołectwa

Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zdaniem ludowców mieszkańcy gmin wiejskich, powinni mieć możliwość wsparcia swojej społeczności na podobnych zasadach.

Dziś obchodzimy Dzień Sołtysa

Dziś rządzący odbierają samorządom środki i możliwości działania. My idziemy w drugą stronę. Jak najwięcej kompetencji dla samorządowców. Oni są najbliżej lokalnych społeczności, znają ich potrzeby – zaznaczył rzecznik prasowy PSL, Miłosz Motyka.

Źródło: PSL

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Saudyjczycy chcą rozszerzać współpracę. Zainteresowanie wołowiną, jagnięciną i hodowlą owiec w Polsce

Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął delegację przedsiębiorców z Królestwa Arabii Saudyjskiej (KAS). W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Głównego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics