Uwaga! Kolejne przypadki wścieklizny lisów w powiatach mińskim i otwockim na Mazowszu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu trzech przypadków wścieklizny u lisów. Są to przypadki nr 6-8 w 2021 r. w Polsce.

Kolejne przypadki wścieklizny u lisów
Kolejne przypadki wścieklizny u lisów

Wścieklizna lisów panoszy się na Mazowszu

Szósty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Dębe Wielkie, w gminie Dębe Wielkie, powiat miński, woj. mazowieckie.

Siódmy przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Ósmy przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Zabieżki, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.

Wcześniej, w bieżącym roku wykryto 5 przypadków wścieklizny. U 3 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki, gmina Wiązowna oraz gmina Kołbiel). 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski, gmina Lubaczów) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski, gmina Stubno).

Wyznaczono obszary wyznaczone chorobą

W związku z wykrytymi przypadkami choroby, wdrożono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt wyznaczono obszary zagrożone chorobą.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.

Źródło: GIW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwa + 20 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE