Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, jest problemem dla mieszkańców polskich wsi i miast. Wywołuje oparzenia I i II stopnia, zawsze w takim przypadku należy zgłosić się do lekarza. Niebezpieczna, szczególnie dla dzieci i alergików, uniemożliwia dostęp do terenów, na których rośnie.
Wygląda jak duży koper. Łodyga może być długa na 4 metry i gruba na 10 cm. Kwiaty są rozgałęzione i białe, układają się w baldachimy. W upalne dni wydziela opary, które mogą porazić układ oddechowy. Jej zdradliwość zaś polega na tym, że objawy nie są widoczne i odczuwalne bezpośrednio po kontakcie z rośliną. Jeśli poparzymy się pokrzywą, pieczenia odczuwamy natychmiast, a dolegliwości po kontakcie skóry z sokiem barszczu pojawiają się w ciągu od 30 minut do dwóch godzin po fakcie.
W wyniku poparzenia na skórze pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy dokuczliwe pieczenie. Dodatkowo wystąpić może zapalenie skóry i zapalenie spojówek. Jeśli parzący sok dostanie się do oczu, do czasu
interwencji lekarskiej należy chronić je za okularami o jak najwyższym filtrze UV. Zarówno skórę, jak i oczy trzeba jak najszybciej dokładnie przemyć dużą ilością wody.
Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt, u których może powodować poparzenia, podrażnienie przewodu pokarmowego, a nawet krwotok wewnętrzny.
Jeśli ktokolwiek zauważy barszcz Sosnowskiegona terenie Gminy Żarki proszony jest o kontakt ze Strażą Miejską (34) 3148036 w. 35 lub mailowo: strazmiejska@umigzarki.pl
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu