Dla obu stron były to bardzo trudne rozmowy. Rozmawialiśmy do późna, ale udało nam się uzgodnić zbiór wzajemnych zobowiązań – podkreślił sekretarz stanu Michał Kołodziejczak podczas briefingu prasowego podsumowującego debatę z rolnikami uczestniczącymi w protestach.
Relacje handlowe z Ukrainą
Wiceminister zwrócił uwagę, że znaczna część podpisanego zbioru zobowiązań dotyczy kwestii handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą.
– Dzisiaj najistotniejsze jest wypracowanie zasad handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą – powiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
W myśl osiągniętych uzgodnień, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu produktów, które obecnie objęte są już embargiem. Blokadzie mają podlegać wszystkie wrażliwe produkty.
– Zakładamy, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało do czasu osiągnięcia porozumienia w sprawie zasad handlowych pomiędzy Polską a Ukrainą, które będzie zabezpieczało nasz rynek – podkreślił wiceminister.
Jak podkreślali uczestnicy rozmów – porozumienie powinno mieć wymiar wspólnotowy.
Rekompensaty dla rolników
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że wstrzymanie tranzytu ma służyć także zabezpieczeniu tego, aby udzielane rolnikom wsparcie – głównie dla producentów zboża – trafiało rzeczywiście do rolników.
Zielony Ład
W kwestii Zielonego Ładu – jego kompleksowy przegląd ma doprowadzić do uproszczeń w zakresie przepisów dotyczących ekoschematów, a także zmniejszenia biurokratycznych obciążeń.
– Nad zmianą zasad będziemy pracowali wspólnie i dlatego wartość dokumentu, w którym spisaliśmy uzgodnienia, jest bardzo duża – podkreślił wiceminister.
– To nam, stronie rządowej, daje bardzo silny mandat do pracy – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.
Według podsekretarza stanu Adama Nowaka nie mniej ważne są działania w ramach rolnictwa 4.0 skierowane do szkół i ośrodków doradztwa rolniczego .
– Będziemy podejmowali inicjatywy w zakresie szkoleń na temat rolnictwa regeneratywnego, ponieważ niezwykle istotne jest przekazywanie wiedzy, zwłaszcza młodym rolnikom – dodał wiceminister.
– Dzisiejsza dyskusja wyraźnie pokazuje, że wzrost świadomości i poziomu wiedzy jest korzystny zarówno dla środowiska, klimatu, jak i dla rolników oraz konsumentów – podsumował podsekretarz stanu Adam Nowak.
Źródło i fot.: MRiRW