Ukraina znacznie zwiększyła wolumen eksportu zboża w ciągu ostatniej dekady. W ubiegłym roku na rynki zagraniczne wyeksportowano 38,5 mln ton krajowego zboża.
To o 42% więcej niż jeszcze 10 lat wcześniej, ale o 32% mniej niż w rekordowym 2019 roku – poinformował wicedyrektor Narodowego Centrum Badań „Instytut Gospodarki Rolnej”, akademik Narodowej Akademii Nauk Mykoła Pugaczow. Jednocześnie przychody z eksportu ukraińskiego zboża wyniosły w ubiegłym roku 9,1 mld dolarów.
W związku z wojną i wielomiesięczną blokadą ukraińskich portów morskich, w porównaniu z 2021 r. nastąpił spadek wolumenu dostaw większości głównych pozycji produktowych tej grupy – zaznaczył ekspert.
Wyeksportowano 25,0 mln ton kukurydzy – o 1% więcej niż w 2021 r.,
Wolumen eksportu pszenicy wyniósł 11,2 mln ton. To o 44% mniej niż w 2021 roku.
Dostawy jęczmienia na rynki zagraniczne w 2022 r. zmniejszyły się w porównaniu z rokiem poprzednim o 3,6 mln ton i wyniosły 2,1 mln ton.
Znacznie zmniejszył się także eksport żyta – o 61% – do ok. 53 tys. ton.
Największymi odbiorcami ukraińskiego zboża w 2022 r., podobnie jak poprzednio, były kraje Azji, Afryki i Europy. Jednocześnie w ubiegłym roku zwiększył się nacisk na rynek europejski.
Umocnienie kierunku europejskiego w krajowym eksporcie zbóż spowodowało istotne zmiany w ocenie głównych konsumentów tego typu produktów rolnych.
Andrzej Bąk
Źródło: Agroperspectiva