W 2022 roku Ukraina wyeksportowała 38,5 mln ton zbóż

Ukraina znacznie zwiększyła wolumen eksportu zboża w ciągu ostatniej dekady. W ubiegłym roku na rynki zagraniczne wyeksportowano 38,5 mln ton krajowego zboża.

W 2022 roku Ukraina wyeksportowała 38,5 mln ton zbóż

To o 42% więcej niż jeszcze 10 lat wcześniej, ale o 32% mniej niż w rekordowym 2019 roku – poinformował wicedyrektor Narodowego Centrum Badań „Instytut Gospodarki Rolnej”, akademik Narodowej Akademii Nauk Mykoła Pugaczow. Jednocześnie przychody z eksportu ukraińskiego zboża wyniosły w ubiegłym roku 9,1 mld dolarów.

W związku z wojną i wielomiesięczną blokadą ukraińskich portów morskich, w porównaniu z 2021 r. nastąpił spadek wolumenu dostaw większości głównych pozycji produktowych tej grupy – zaznaczył ekspert.

Wyeksportowano 25,0 mln ton kukurydzy – o 1% więcej niż w 2021 r.,

Wolumen eksportu pszenicy wyniósł 11,2 mln ton. To o 44% mniej niż w 2021 roku.

Dostawy jęczmienia na rynki zagraniczne w 2022 r. zmniejszyły się w porównaniu z rokiem poprzednim o 3,6 mln ton i wyniosły 2,1 mln ton.

Znacznie zmniejszył się także eksport żyta – o 61% – do ok. 53 tys. ton.

Kontrakty na zboża tanieją na potęgę!

Największymi odbiorcami ukraińskiego zboża w 2022 r., podobnie jak poprzednio, były kraje Azji, Afryki i Europy. Jednocześnie w ubiegłym roku zwiększył się nacisk na rynek europejski.

Umocnienie kierunku europejskiego w krajowym eksporcie zbóż spowodowało istotne zmiany w ocenie głównych konsumentów tego typu produktów rolnych.

Andrzej Bąk
Źródło: Agroperspectiva

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa! Nie ma widoków na poprawę

Tragiczna sytuacja na rynku zbóż, rzepaku i kukurydzy nadal trwa i wynika z nadmiaru zboża, który jest nadal wynikiem niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy na rynek unijny, po...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics