W eksporcie drobiu widoczne spadki!

Według danych Komisji Europejskiej, w pierwszym kwartale br. UE wyeksportowała do krajów trzecich ok. 311,3 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu – o 3,8 % mniej niż w tym samym okresie 2013 r. Dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym drobiem obniżyło się w skali roku o 7,8% do 118,5 tys. ton.

W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt (85% całego eksportu drobiu), których sprzedaż była niższa w ciągu roku o 3,2%. Zanotowano również spadek sprzedaży mięsa indyczego (-11,5%), gęsiego (-8,6%) oraz żywego drobiu (-2,3%). Wzrósł natomiast wywóz mięsa kaczek (+20,3%).
 

 

\"\"

 

Największe ilości drobiu wyekspediowały poza UE tradycyjnie Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Wielka Brytania i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 9%, a w ciągu roku wysyłki zwiększyły się o 8,5%. Największymi odbiorcami unijnego drobiu w pierwszych trzech miesiącach roku były kraje afrykańskie – RPA i Benin, gdzie dostawy zwiększyły się w skali roku o ok. jedną czwartą.

Czytaj także:
Odwołany zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Holandii!
Ceny drobiu rosną!
Jak kształtują się ceny zbóż na krajowym rynku?

Wysyłki do Arabii Saudyjskiej, głównego importera unijnego drobiu w roku ubiegłym, obniżyły się natomiast o ok. 29%. Wobec pozostałych ważniejszych odbiorców zanotowano również spadki wywozu: do Hongkongu (-4%), Rosji (-5%), Ghany (-40%), Jemenu (-17%), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (-10%), Chin (-21%) oraz na Ukrainę (-52%). Import sektora drobiu z krajów trzecich do UE w omawianym okresie br. wyniósł ok. 193 tys. ton i był o 1,1% niższy niż rok wcześniej.

Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia (61 % całkowitego przywozu), przy rocznym wzroście wolumenu sprzedaży o 7%. Przywóz z Tajlandii, drugiego eksportera drobiu na rynek unijny, obniżył się natomiast o 10%.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here