W Europie żniwa na całego. A zniżki cen coraz wyraźniejsze

W ubiegłym tygodniu ceny zbóż na paryskiej giełdzie kontynuowały spadki – informują analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

W Europie trwają żniwa, także w Polsce. Jak na razie warunki pogodowe są w większości dobre. Wraz ze zwiększająca się dostępnością ziarna z nowych zbiorów ceny zbóż obniżają się. Jak wynika z danych FAMMU/FAPA, pszenica w grudniowym kontrakcie na Euronext osiągnęła w tym tygodniu 188,5 EUR/tonę – najniższy poziom cen od trzech tygodni. Spadek notowań od początku miesiąca wynosi już 20 euro za tonę. Taniała też kukurydza. Notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie wynosiły 179,3 EUR/tonę, tj. o 1,8% mniej niż przed tygodniem.

– Do ostatnich zniżek cen na paryskiej giełdzie mogły przyczynić się także ostatnie doniesienia o zakupach przez Algierię pszenicy od dostawców z krajów basenu Morza Bałtyckiego
, w tym Niemiec i Polski. Jest to konkurencja dla Francji, będącej tradycyjnym eksporterem pszenicy na ten rynek. Podobne wyraźne tendencje zniżkowe były odnotowywane na chicagowskiej giełdzie. Tutaj pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez ostatni tydzień o 7,2% do 191,6 USD/tonę, a kukurydza o 6,2% do 158,8 USD/tonę – czytamy w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

Idealne warunki pogodowe dla upraw kukurydzy w USA w krytycznej fazie rozwojowej dają nadzieję na dobre plony. Z informacji FAMMU/FAPA wynika, że większość upraw przechodzi bez zakłóceń fazę zapylania – wilgotność gleb jest na ogół wysoka bez większego ryzyka stresu termicznego. Kondycja plantacji kukurydzy poprawia się. Co prawda po zsumowaniu udziału upraw najwyżej ocenianych wynik pozostaje bez zmian – 69% otrzymało oceny dobrą bądź bardzo dobrą, jednak zwiększył się procent upraw najwyżej ocenianych – z 15% do 17% (tydzień do tygodnia).

– Do zniżek cen giełdowych mogły przyczynić się również nie najlepsze wyniki eksportu.
W ubiegłym tygodniu zakontraktowano zaledwie 223 tys. ton kukurydzy na eksport (z nowych zbiorów), co jest znacznie poniżej średniej z ostatnich czterech lat. Eksport ze starych zbiorów wyniósł 311 tys. ton i mieścił się w granicach prognoz analityków. Nie co lepiej wyglądała sprzedaż zagraniczna pszenicy – 502,8 tys. ton – informują analitycy FAMMU/FAPA.
 

Czytaj także:

KRIR: są problemy z szacowaniem strat powstałych w wyniku suszy
Mazowsze: Susza zagraża ponad połowie gmin. Rosną straty w uprawach
Wzrósł eksport polskiego rzepaku, ale tegoroczne zbiory zapowiadają się słabo

W USA dobrze postępują żniwa pszenicy. Jak wynika z raportu FAMMU/FAPA, do 19 lipca br. zebrano już 75% pszenicy ozimej w 18 monitorowanych stanach (87% areału pszenicy ozimej). Tempo zbiorów zwiększyło się co pozwoliło na wyrównanie wcześniejszych opóźnień. Dla porównania w analogicznym okresie rok wcześniej zebrano pszenicę z 74% areału, w tej samej wysokości jest średni wynik z ostatnich czterech sezonów.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/certified su

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here