W Korei brakuje jaj: skorzystają eksporterzy z UE

Rząd Korei Południowej przedłużył do końca roku czasowe zniesienie ceł na jaja i produkty jajeczne pochodzące z importu. Decyzja zapadła pod koniec czerwca. Zatwierdzone zostało rozporządzenie, które pozwala lokalnym importerem na przywóz 36 tys. ton świeżych jaj w skorupkach i innych produktów jajecznych bez cła do końca 2021 roku.

W Korei brakuje jaj: skorzystają eksporterzy z UE
W Korei brakuje jaj: skorzystają eksporterzy z UE

Straty w pogłowiu drobiu w Korei Południowej

Interwencja rządu w regulacje warunków handlowych ma na celu ustabilizowanie wysokich cen jaj na rynku wewnętrznym. Wzrost cen obserwowany jest od kilku miesięcy. Wszystko z powodu dużo niższej podaży jaj z krajowych ferm, które ucierpiały z powodu grypy ptaków. Według oficjalnych danych straty w pogłowiu drobiu w Korei Południowej od listopada 2020 roku do marca 2021 wyniosły około 30 milionów ptaków. Spowodowało to gwałtowny wzrost cen detalicznych produktów drobiarskich, zarówno jaj, jak i mięsa drobiowego. Koreański rząd pierwszą decyzję o zniesieniu ceł dla jaj i przetworów importowanych z innych krajów podjął już w styczniu tego roku. W ramach bezcłowego importu planowano zaimportować do końca czerwca tego roku około 50 tys. ton jaj i produktów z jaj.

Odstępstwo rolne – kiedy możemy wysiać nasiona z własnych zbiorów?

Monitoring światowego rynku jaj pokazuje, że Korea Południowa – z  powodu grypy ptaków – ma cykliczne problemy z podażą jaj na rynku wewnętrznym, co generuje wysoki popyt na towary importowane. Zjawisko to obserwujemy  już od kilku lat. Jak wynika z analiz sporządzanych przez  Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz na koreańskim kryzysie korzystają eksporterzy jaj z państw UE. Dane o unijnym wywozie jaj i przetworów za styczeń – marzec 2021 roku są tego dowodem. W okresie tym unijna sprzedaż eksportowa jaj do Korei Południowej wzrosła aż o 117 proc. (porównując rok do roku) czyniąc z tego kraju czwartego co do wielkości odbiorcę unijnych dostaw. Spekulujemy, że ostatnia decyzja koreańskiego rządu przyczyni się do wzrostu popytu na jaja z UE.

Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 3 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,080SubskrybującySubskrybuj

Pijany traktorzysta zakleszczony pod traktorem

Szybka pomoc policjantów z posterunku w Kadzidle oraz ratowników medycznych uratowała życie traktorzyście, który w Jazgarce wjechał do rowu i został przygnieciony przez ciągnik...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE