W trosce o ziemniaka

Dziś w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z plantatorami ziemniaków i producentami skrobi ziemniaczanej, którzy przybyli do resortu na zaproszenie ministra Marka Sawickiego.

Ministra reprezentował podsekretarz stanu Artur Ławniczak. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Skrobi, Polskiej Grupy Producentów Skrobi, Zrzeszenia Producentów Ziemniaka, Zakładów Przetwórstwa i Przemysłu Ziemniaczanego, NSZZ RI „Solidarność” oraz ARR.

Omówiono aktualną sytuację na rynku skrobi i ziemniaków skrobiowych. Przedstawiciel Agencji Rynku Rolnego przedstawił informację na temat realizacji instrumentów polityki rolnej w zakresie zrealizowanych dopłat dla plantatorów ziemniaków oraz producentów skrobi ziemniaczanej.

Producenci skrobi podnosili kwestię niskiej opłacalności produkcji oraz problemów związanych z brakiem możliwości kredytowania przez banki zakupu i przetwórstwa ziemniaków na skrobię, ze względu na wymóg wysokich gwarancji bankowych. Mówiono także o sposobach wykorzystania środków z funduszy promocji.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. morguefile.com
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here