W tym roku rolnicy zbiorą mniej zboża

Tegoroczne żniwa zapowiadają się gorzej niż ubiegłoroczne.

Jak informuje TVP Info, "– W tym roku zostanie prawdopodobnie zebrane ok. 25 mln ton zbóż podstawowych, jest to ilość, która zabezpiecza potrzeby żywnościowe i paszowe Polski – poinformował wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

– Ocenia się, że zbiory będą o ok. 1 mln ton niższe niż w ubiegłym roku – podał wiceminister. Jednak – jak mówił Butra – zboża wystarczy, bo są zapasy. Większość ziarna (ok. 60 proc.) przeznaczane jest na pasze dla zwierząt, konsumpcja stanowi ok. 18 proc., resztę zużywa się do wysiewu i na cele przemysłowe.

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sezonie 2012/13 prognozowany jest dalszy, niewielki spadek krajowego popytu na zboża. Złoży się na to przede wszystkim spadek zużycia paszowego oraz przerobu przemysłowego. Wielkość zużycia prognozowana jest na 26,8 mln ton wobec 27,4 mln ton w sezonie 2011/12. Zapasy ziarna oceniane są na 2,9 mln ton.

W tym sezonie, tak jak w poprzednich, ziarno będzie przedmiotem handlu zagranicznego, sprowadzana będzie m.in. pszenica dobrej jakości z Węgier lub Słowacji. Natomiast jak zwykle z zachodniej Polski wywożone będzie zboże do Niemiec – zaznaczył wiceminister. Jednak w ocenie analityków, w tym sezonie przewiduje się dalsze ograniczenie polskiego eksportu zbóż, natomiast import do Polski się zwiększy.

Według wiceministra pszenica konsumpcyjna w końcu września powinna kosztować ok. 950 zł za tonę, mniej więcej tyle co obecnie."

Źródło: TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here