W tym roku wyeksportujemy więcej mięsa

Stając się członkiem WTO w sierpniu 2012 r. Rosja zobowiązała się w ramach negocjacji dot. sektora rolnego do ograniczenia protekcjonistycznych zachowań i zwiększenia kontyngentów na produkty rolne – informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego Bank Gospodarki Żywnościowej.

 

\"\"

 

Skutkiem tego w 2013 r. będzie można eksportować więcej produktów mięsnych po preferencyjnych stawkach celnych. Są to zmiany szczególnie istotne dla eksporterów mięsa drobiowego. Wg Agra Europe kontyngent na ten towar wzrośnie o 7% (22,67 tys. t) w stosunku rocznym i wyniesie 364 tys. t.

Z kolei przydział eksportowy dla schłodzonej wieprzowiny wzrośnie do 40 tys., z czego 29 tys. t zostało przyznane krajom z Unii Europejskiej. Przydział eksportowy na mrożoną wołowinę i wieprzowinę nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie odpowiednio 530 tysięcy (60 tys. t dla UE) i 400 tys. t.

Jeśli chodzi o polski eksport, Rosja jest ważnym odbiorcą żywej trzody chlewnej (wg danych Eurostatu ok. 21% polskiego eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 r.), jednak dla pozostałych kategorii związanych z rynkiem mięsa jest to obecnie marginalny odbiorca ze średnim 5- proc. udziałem w eksporcie. Można niemniej oczekiwać, że powolna liberalizacja rynku stworzy nowe możliwości dla polskich firm zainteresowanych wejściem na rynek rosyjski.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here