W tym roku żywność zdrożeje o ok. 4 proc.

Instytut prognozuje, że w tym roku żywność podrożeje ok. 4 proc. – poinformował dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski. W 2011 r. ceny żywności wzrosły o 4,6 proc.

Jak informuje gazetaprawna.pl, Kowalski zaznaczył, że już na początku roku eksperci Instytutu prognozowali, że tegoroczny wzrost cen żywności wyniesie 4 proc. "Przyjmując różne scenariusze zakładaliśmy, że może to być nieco mniej niż 4 proc., a przy katastrofalnej pogodzie czy sytuacji na rynkach światowych, może być więcej, ale nawet przy najbardziej czarnym scenariuszu nie więcej niż 6 proc." – powiedział. Dodał, "podtrzymujemy prognozę 4-proc. wzrostu cen."

Jak informuje gazetaprawna.pl, dyrektor IERiGŻ przypomniał, że na początku roku większość ekspertów, poza Instytutem, twierdziła, że w tym roku w naszym kraju zboża będzie mało, a ziarno będzie drogie, bo uprawy wymarzły.

IERiGŻ wskazywał natomiast, że nawet, jeżeli 30-40 proc. upraw zniszczyły mrozy, to nie znaczy, że pola te nie zostaną zagospodarowane. Faktycznie prawie wszyscy rolnicy wykonali ponowne zasiewy – zauważył. Zaznaczył, że co prawda zboża jare plonują gorzej niż ozime, ale obecnie już wiadomo, że plony te zapowiadają się dobrze – podkreślił.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: gazetaprawna.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here