Wakacje kredytowe przedłużone na kolejny rok. Co się zmienia?

Rada Ministrów przyjęła przepisy, które przedłużają wakacje kredytowe na 2024 rok. Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt wynosi maksymalnie 800 tys. zł. Powyżej 400 tys. zł przy rozpatrywaniu wniosku o wakacje kredytowe uwzględniany będzie dochód w gospodarstwie domowym. Dla osoby, której miesięczna rata wynosi 2500 zł, to oznacza 10 tys. zł w ciągu roku do przeznaczenia na własne cele.

Konferencja z udziałem Piotra Müllera, Waldemara Budy i Marcina Horały.
Wakacje kredytowe przedłużone na kolejny rok. Co się zmienia?

Wakacje kredytowe w 2024 r.

Rząd dotrzymuje słowa i przyjął przepisy, które przedłużają wakacje kredytowe na 2024 rok dla osób z kredytem do 800 tys. zł. Rozwiązania różnią się w zależności od kwoty kredytu.

  • Jeśli Twój kredyt wynosi do 400 tys. zł – nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków, by skorzystać z wakacji kredytowych.
  • Jeśli Twój kredyt wynosi od 400 do 800 tys. zł program będzie dostępny tylko w przypadku, gdy koszt obsługi kredytu, czyli rata kapitałowa i odsetkowa, przekracza 50 procent dochodu gospodarstwa domowego. Brany będzie pod uwagę średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Maksymalna skala programu wakacji kredytowych w 2024 r. obejmie około 1,7 mln umów kredytowych. Szacunkowa łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami to około 268 mld zł.

Zawieszenie rat kredytu to dodatkowe środki na inne wydatki

Potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki? Możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych w 2024 r. Jeśli masz kredyt o wartości 380 tys. zł na okres 25 lat przy oprocentowaniu 7,2 procent to Twoja rata kapitałowo-odsetkowa wynosi 2734,44 zł. Korzystając z wakacji kredytowych, możesz zawiesić jedną ratę w każdym kwartale. Oznacza to, że aż 10 937,75 zł w skali roku możesz przeznaczyć na inne potrzeby.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Warunkiem skorzystania z wakacji jest wzięcie kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. Nie składałeś jeszcze wniosku o wakacje kredytowe, a chcesz skorzystać z tego rozwiązania? Na stronie swojego banku sprawdzisz, w jaki sposób możesz zgłosić zawieszenie swoich rat. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną.

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 r.?

W następnym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące:

  • 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2024 r.);
  • 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2024 r.);
  • 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2024 r.);
  • 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2024 r.).

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 r.

W lipcu 2022 r. rząd podjął decyzję o pomocy kredytobiorcom w trudnym czasie. Każdy, kto miał kredyt hipoteczny w złotówkach, już miesiąc później mógł skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku można było nie spłacać łącznie aż 8 rat kredytowych.

Na koniec września 2023 r. ponad milion kredytów było objętych możliwością skorzystania z wakacji kredytowych. Liczba ta stanowi aż 57 procent wszystkich zobowiązań zaciągniętych na kupno mieszkania w polskiej walucie.

Źródło: gov.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics