Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, już niedługo polskie jabłka będą mogły trafić na kanadyjski rynek. Zakończyły się bowiem uzgodnienia w tej sprawie między kanadyjską i polską stroną. 23 października Kanada zakończyła proces ewaluacji polskiego systemu, umożliwiając eksport świeżych jabłek z Polski.
Dlatego wystąpiliśmy z zapytaniem do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa odnośnie warunków eksportu jabłek do Kanady.
Jak poinformowała nas Pani Anna Filiks z Wydziału Nadzoru Fitosanitarnego PIORiN, po zakończeniu procedury analizy ryzyka, służba ochrony roślin Kanady udzieliła Polsce okresu próbnego na wwóz jabłek do tego kraju. W trakcie obowiązywania okresu próbnego wszystkie przesyłki z Polski będą podlegały kontroli fitosanitarnej przez fitosanitarną służbę kanadyjską. W przypadku zanotowania w okresie niezgodności z przepisami, służba kanadyjska dopuszcza zawieszenie importu , a jego wznowienie będzie uwarukowane przeprowadzeniem audytu systemu w Polsce.
Podstawowe warunki eksportu polskich jabłek do Kanady są następujące
- Świeże jabłka mogą być eksportowane do Kanady po uzyskaniu przez kanadyjskich importerów zezwoleń importowych od ich służby fitosanitarnej, zanim przesyłka opuści Polskę.
- Każda partia eksportowanych owoców musi mieć zagwarantowaną tożsamość od momentu produkcji, poprzez zbiór, przechowanie, sortowanie, pakowanie i transport. Producent, grupa producentów bądź eksporter powinien w oparciu o dokumentację, zagwarantować pochodzenie towar do poziomu miejsca produkcji (kwatery).
- jabłka muszą pochodzić z miejsc produkcji, które prowadzą uprawę w oparciu o system Integrowanej Produkcji Owoców;
- co najmniej raz w sezonie wegetacyjnym są przeprowadzone urzędowe działania kontrolne w miejscach produkcji w celu potwierdzenia stosowania zasad Integrowanej Produkcji Owoców. Kontrole obejmą również przechowalnie i linie sortujące, pod kątem zachowania identyfikacji i tożsamości przesyłek. Przesyłki jabłek do Kanady powinny być oddzielone w trakcie ich przygotowania (sortowanie, pakowanie) od innych partii przygotowywanych dla innych odbiorców;
- w miejscach produkcji producenci będą sami przeprowadzali działania kontrolne z wykorzystaniem pułapek feromonowych
- na każdym opakowaniu świeżych jabłek będzie zamieszczona etykieta wskazująca producenta i numer partii
- podmioty wyrażający zainteresowanie eksportem świeżych jabłek do Kanady, w tym również zaangażowane w procesy produkcji, sortowania, pakowania i transportu powinny znać wymagania importowe Kanady (złożyć pisemne oświadczenie) oraz realizować procesy gwarantujące, że eksportowane przesyłki będą wolne od organizmów szkodliwych podlegających przepisom fitosanitarnym Kanady.
Wykaz w/w organizmów obejmuje Załącznik Nr 1, a ich opis Załącznik Nr 2.
- Każda partia eksportowanych jabłek musi być wolna od chorób, szkodników, gleby, liści i innych pozostałości roślinnych.
- Wszystkie przesyłki jabłek będą poddane kontroli fitosanitarnej PIORIN i muszą być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne, zawierające deklarację o treści określonej przez CFIA.
Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com