Wczesnowiosenne zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach z wykorzystaniem florasulamu

Substancja czynna florasulam jest jedną z bardziej popularnych substancji czynnych stosowanych w Polsce w walce z chwastami dwuliściennymi w zbożach, jest więc doskonale znana polskim rolnikom, także jako składnik mieszanin gotowych produktów o mniej lub bardziej kompleksowym działaniu.

Wczesnowiosenne zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach z wykorzystaniem florasulamu
Wczesnowiosenne zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach z wykorzystaniem florasulamu

Idealni partnerzy do mieszanin zbiornikowych dla herbicydów z rodziny sulfonylomoczników

Firma Rotam Agrochemical Europe oferuje na polskim rynku herbicydy zawierające czysty florasulam w postaci płynnej (formulacja SC), o zwartości 50 g substancji aktywnej w 1 litrze preparatu. Są one oferowane rolnikom pod trzema nazwami handlowymi: Upton, Ultegra i Scriven. Stosując ich pełną dawkę (0,1 l/ha) – jeden litr każdego z tych produktów wystarczy aż na 10 hektarów chronionej powierzchni zbóż ozimych (pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto ozime) bądź jarych (pszenica jara, jęczmień jary). Wiosną, środek można stosować od fazy trzeciego liścia do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego, gdy widoczny jest języczek liściowy ostatniego liścia (BBCH 13-39). Zalecana ilość wody do zabiegu to 200-400 l/ha, zalecane opryskiwanie – średniokropliste.

Idealne rozwiązanie do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną

Środki te to idealni partnerzy do mieszanin zbiornikowych dla herbicydów z rodziny sulfonylomoczników, takich jak np. tribenuron metylu czy metsulfuron metylu (lub gotowa mieszanina tych substancji, jak np. Mofat 500 WG), przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną. Ale mogą też być stosowane z bardzo wieloma innymi substancjami czynnymi z grup: A,B,O.

Florasulam z powodzeniem może zająć miejsce fluroksypyru, jak dotąd jednego z wiodących komponentów zabiegów herbicydowych. Do niedawna florasulam nie był dostępny w postaci produktu jednoskładnikowego, ponadto ciężko było znaleźć ekonomiczne uzasadnienie dla jego stosowania z uwagi na cenę. Od dwóch lat firma Rotam oferuje produkty Upton 050 SC, Ultegra 050 SC i Scriven 050 SC w cenie przystosowanej do rozwiązań konkurencyjnych w tym segmencie.

Florasulam jest herbicydem do nalistnego stosowania, dlatego jego istotną cechą jest to, że jest on dosyć odporny na fotodegradację (rozpad substancji pod wpływem promieniowania słonecznego). Pobierany przez liście chwastów szybko przemieszcza się w roślinie, także do korzeni. Florasulam blokuje działanie enzymu – syntetazy acetylomleczanowej (ALS), ktory bierze udział w biosyntezie aminokwasów, co w konsekwencji powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. W efekcie blokowany jest także pobór wody z gleby przez system korzeniowy chwastów. Po 3-4 tygodniach od oprysku zaczynają się one przebarwiać, a całkowity efekt chwastobójczy widoczny jest po 6-8 tygodniach. Natomiast zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów następuje dosyć szybko, bo już 7-10 dni od zastosowania środka. Od tego momentu chwasty przestają pobierać wodę i korzystają tylko ze zmagazynowanych jej zapasów, dlatego środek szybciej niszczy chwasty młodsze, a wolniej te starsze (np. te chwasty, które przezimowały, ze względu na większą ilość zgromadzonej wody). Z tego powodu chwasty starsze przez dłuższy czas pozostają na polu bez wyraźnych objawów działania preparatu. W związku z powyższym, za optymalny termin stosowania środka przyjmuje się fazę rozwojową 2-4(6) liści chwastów (w praktyce można też zaobserwować ginięcie chwastów nieco starszych w zależności od warunków). W przypadku chwastów, które przezimowały, wiosenny zabieg herbicydowy należy wykonać jak najszybciej, natomiast zabieg na plantacjach bez gatunków zimujących (na których znajdują się wyłącznie chwasty pochodzące ze wschodów wiosennych) można wykonać nieco później. Symptomy działania florasulamu pojawiają się początkowo na górnych stożkach wzrostu rośliny, jako chlorozy (żółte, pomarańczowe i czerwone) i nekrozy (brązowe i czarne). Górne liście zaczynają więdnąć i stopniowo efekt ten dotyka także liści z niższych partii rośliny.

Florasulam – dwie bardzo silne strony, które dają mu przewagę nad konkurencją

Florasulam ma dwie bardzo silne strony, które dają mu przewagę nad konkurencją. Pierwsza to szerokie spektrum zwalczanych chwastów, ze szczególnym uwzględnieniem ponadprzeciętnych właściwości zwalczania przytulii oraz doskonałą kontrolą maków, rumianów, samosiewów rzepaku, gwiazdnicy, maruny, przetaczników czy rdestówki (szczegółowy wykaz w etykiecie środka). Druga to bez wątpienia możliwość stosowania od wczesnych faz rozwojowych i przy bardzo niskich temperaturach. Środki – Upton 050 SC, Ultegra 050 SC, Scriven 050 SC – można stosować już w temperaturze 4 °C, podczas gdy np. dla zastosowania fluroksypyru czy innych „ciepłolubnych” herbicydów, wymagana jest temperatura ok. 12 °C. Przy przeciągających się zimnych wiosnach, jakie obserwujemy w Polsce od co najmniej kilku lat, czasami może to oznaczać nawet miesiąc różnicy w możliwości wcześniejszego zastosowania florasulamu wobec fluroksypyru. Tak długi okres czasu bez ochrony herbicydowej to prawdziwy „raj dla chwastów”, które ogołacają rośliny uprawne ze składników pokarmowych oraz wody, której w ostatnich latach coraz częściej zaczyna brakować ze względu na pojawiające się susze (szczególnie wiosną). Ponadto konkurują one z nimi o przestrzeń życiową niezbędną dla ich wzrostu i rozwoju. Widać to szczególnie wyraźnie w początkowym okresie wegetacji, kiedy rośliny uprawne rozwijają się wolniej od chwastów, a te niczym nie niepokojone (w okresie swojego najbardziej intensywnego wzrostu) stają się bardzo ekspansywne, stanowiąc dla nich bezpośrednią konkurencję (jest to szczególnie widoczne w latach z łagodną zimą). Taki okres w praktyce może trwać nawet do 6 tygodni, ponieważ tyle może wynosić różnica pomiędzy możliwością zastosowania florasulamu, a oczekiwaniem na wyższą temperaturę niezbędną do zastosowania fluroksypyru. Może to także powodować konieczność zwiększania dawek herbicydów oraz nakładanie się na siebie różnych prac polowych, co w rezultacie ma bezpośredni wpływ na wzrost kosztów uprawy, a w połączeniu ze spadkiem plonów spowodowanym przez późniejsze rozpoczęcie walki z chwastami, dodatkowo przyczynia się do obniżenia opłacalności produkcji. Warto w tym miejscu nadmienić, że substancje takie jak metsulfuron metylu i tribenuron metylu (np. Mofat 500 WG), swoje minimum temperaturowe potrzebne do działania mają na poziomie zbliżonym do florasulamu (Upton 050 SC, Ultegra 050 SC, Scriven 050 SC), dlatego mogą być z powodzeniem łącznie stosowane w mieszaninie zbiornikowej już w temperaturze 4°C. Taka mieszanina zwiększa jeszcze bardziej spektrum zwalczanych chwastów.

Przytulia czepna w łanie zboża

Nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że pomimo intensywnego stosowania produktów zawierających florasulam od wielu lat, nie są dotychczas znane przypadki uodpornienia się przytulii czepnej na tę substancję. W czasach, kiedy tak wielką wagę przykłada się do szczegółów doskonalenia produkcji rolnej (aby generować wyższe zyski w gospodarstwie), naprawdę warto rozważyć nowoczesne, ale i ekonomicznie uzasadnione rozwiązania, które dają nam więcej czasu (zwiększając margines bezpieczeństwa), a w rezultacie przekładają się na wyższe plony. Proponujemy więc zmianę przyzwyczajeń i rozpoczynanie walki z chwastami w zbożach na wiosnę, tak wcześnie, jak to tylko możliwe, a przekonają się Państwo, że jest sporo lepiej i wcale nie drożej.

Na koniec warto przypomnieć, że przed zastosowaniem każdego środka ochrony roślin, każdy rolnik (stosujący) koniecznie powinien zapoznać się bardzo szczegółowo z jego etykietą-instrukcją stosowania, tak aby dowiedzieć się, jak najlepiej i najbezpieczniej stosować dany produkt, i po to by uniknąć jakichkolwiek niezamierzonych błędów związanych z jego użyciem. To bardzo ważne…

Dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdują się także etykiety wszystkich naszych produktów: www.rotam.com.pl

Źródło: ROTAM

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics