Wdrażanie przepisów o dobrostanie loch pod nadzorem!

Na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE w dn. 28 stycznia 2013 r. Komisja przedstawiła dane z państw członkowskich dotyczące wdrożenia postanowień dyrektywy Rady 2008/120/WE, odnoszących się do systemów utrzymania loch w UE – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Zgodnie z tym przepisem, od początku tego roku kojce pojedyncze dla loch i loszek prośnych musiały zostać wycofane i zastąpione grupowym systemem utrzymania. Dane zebrane przez Komisję wskazują jednak, że do dnia 15 stycznia br. jedynie 10 państw członkowskich wdrożyło dyrektywę w 100%. Są to: Austria, Bułgaria, Estonia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Wielka Brytania. Do 17 krajów opóźniających się z wprowadzeniem przepisów należą: Portugalia (58% zgodności), Cypr (63%), Francja (72%), Niemcy (73%), Irlandia (82%), Grecja (82%), Belgia (89%), Malta (90%), Polska (93%), Dania (94%), Słowenia (95%), Hiszpania (96%), Holandia (98%), Finlandia (98%), Czechy (99%), Włochy (99%) i Węgry (99%).
 

 

\"Wdrażanie

 

Oznacza to, że nadal jeszcze ok. 25% pogłowia loch w UE znajduje się w niedozwolonych kojcach pojedynczych. Unijny komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów – Tonio Borg zobowiązał państwa członkowskie do regularnej aktualizacji danych dotyczących stopnia wdrożenia dyrektywy. Komisarz wezwał ministrów rolnictwa do wprowadzenia zniechęcających sankcji w stosunku do producentów opóźniających się ze wprowadzeniem przepisów.

Czytaj: Nowe przepisy w zakresie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania
Czytaj: Polska zwleka z przepisem o dobrostanie świń
 

Pod koniec lutego br. Komisja Europejska ma wysłać listy ostrzegające do państw członkowskich, które nie wdrożyły jeszcze w całości dyrektywy, podobnie jak miało to miejsce w przypadku opóźnień z wdrożeniem przepisów z zakresu dobrostanu kur niosek. Będzie to pierwszy etap postępowania w ramach tzw. procedury naruszenia. W kolejnej fazie tej procedury Komisja może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Komisarz Borg zwrócił się do delegacji państw członkowskich, aby powstrzymały się od wprowadzania restrykcji w handlu wieprzowiną w stosunku do krajów opóźniających się z wdrożeniem dyrektywy. Komisja będzie przeciwna jednostronnym działaniom podejmowanym przez państwa członkowskie, ponieważ nie można zapewnić jednoznacznej wykrywalności pochodzenia mięsa z nielegalnej produkcji.

 Źrodło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Advertisement
Advertisement

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

ARiMR przekazuje pomoc suszową. Ile rolników dostało pieniądze?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła wypłatę środków finansowych dla rolników, którzy w kwietniu 2025 r. ubiegali się o tzw. pomoc suszową. W...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
13,432SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics