Weterynarze chcą wprowadzenia świadectw zdrowia dla świń i mięsa w całym kraju

O wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia dla świń i dla mięsa wieprzowego na terenie całego kraju do ministra rolnictwa ponownie zaapelował samorząd lekarzy weterynarii.

 

\"rolnictwo,

Od lewej siedzą: Witold Katner – rzecznik KILW, Jacek Łukaszewicz – prezes KILW, Marek Wisła – prezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Maciej Bachurski – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Włocławek.

 

Zdaniem Jacka Łukaszewicza, prezesa Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, rząd i ustawodawca powinien iść w kierunku szerokiej prewencji, a nie działań zmierzających tylko do gaszenia kolejnych ognisk ASF w kraju.

Inspekcja Weterynaryjna będzie w stanie poradzić sobie z afrykańskim pomorem świń, tylko jeśli zostanie wyposażona w odpowiednie narzędzia prawne i pozwalające na egzekucję wydanych decyzji. Inspekcja musi mieć możliwość karania osób i firm, które nie przestrzegają przepisów – mówił Łukaszewicz.

Jego zdaniem, konieczne jest również wzmocnienie kadrowe i finansowe Inspekcji Weterynaryjnej.

Nie mniej ważną kwestią jest rozszerzenie programu bioasekuracji na teren całego kraju.
Obecnie zasady te są stosowane tylko w strefie występowania ASF. Naszym zdaniem to za mało, aby skutecznie przeciwdziałać przenoszeniu afrykańskiego pomoru świń na resztę kraju – uważa Łukaszewicz.

KILW apeluje też o zaostrzenie przepisów dotyczących znakowania zwierząt. Zdaniem lekarzy weterynarii każda świnia była obowiązkowo znakowana tuż po odsadzeniu od maciory.

I choć samorząd weterynaryjny docenia wysiłek Inspekcji Weterynaryjnej i ministerstwa rolnictwa w walce z ASF, to uważa, że dotychczasowe zmiany w prawie są niewystarczające.

Obawy przed super inspekcją
W resorcie rolnictwa trwają prace nad połączeniem służb nadzorujących  bezpieczeństwo żywności. Reforma zakłada połączenie trzech służb w jedną. Chodzi o Inspekcję Weterynaryjną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz o Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W skład nowej super inspekcji weszłaby także część Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna po raz kolejny apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą powołująca do życia Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności w kształcie zaproponowanym przez ministerstwo rolnictwa.

Łączenie instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo żywności w okresie zagrożenia afrykańskim pomorem świń, niesie za sobą bardzo poważne ryzyko, Jest to najgorszy moment – argumentował prezes. Podkreślił, że istnieje potrzeba, aby inspekcja została spionizowana, gdyż obecnie częściowo podlega pod wojewodów. A nadzór nad jej działalnością powinien sprawować premier. 

Kampania przeciw likwidacji Inspekcji  
W tym tygodniu rozpoczęła się kampania medialna, której celem jest zmiana wizerunku lekarza weterynarii oraz ratowanie Inspekcji Weterynaryjnej przed likwidacją.

Uruchomiona została specjalna strona internetowa www.bezpieczna-zywnosc.pl, na której przedstawiona została rola lekarzy weterynarii w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności wszystkim konsumentom.

– Na stronie istnieje możliwość podpisania petycji z apelem do rządu o rezygnację z likwidacji Inspekcji Weterynaryjnej – wyjaśnił rzecznik KILW Witold Katner.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here