Więcej na rekompensaty i odszkodowania. Senat przyjął ustawę bez poprawek

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt bez poprawek. Zmiana przepisów ma zapewnić finansowanie ostatniej, trzeciej edycji programu bioasekuracji. Zwiększona zostanie pula środków na rekompensaty i odszkodowania.

\"\"

Przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych przewiduje zwiększenie limitów na wypłatę odszkodowań i rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

Lawina rezygnacji z chowu świń

W trzeciej edycji programu bioasekuracji bierze udział wyjątkowo wielu rolników.  Hodowcy z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego (z terenów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa ASF) mieli czas do 14 sierpnia na decyzję, co dalej z ich chlewniami. Wyjścia mieli dwa: albo wdrożyć zasady bioasekuracji w gospodarstwie, albo zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty i odszkodowania.

Na  ten drugi krok zdecydowało się 2710 gospodarstw. To aż dziesięciokrotnie więcej niż w poprzednich dwóch edycjach programu bioasekuracji, który funkcjonuje w Polsce od 2015 roku. Połowę tych rezygnacji złożyli rolnicy z powiatu bialskiego.

Więcej na rekompensaty i odszkodowania

Rolnicy, którzy zdecydowali się na wygaszenie hodowli i złożyli do powiatowego lekarza weterynarii stosowne oświadczenia mogą liczyć na odszkodowanie za zabite zwierzę i na rekompensatę za nieprzerwane nieutrzymywanie świń. Rząd chce w ten sposób zachęcić rolników, którzy nie są w stanie sprostać wymogom bioasekuracji, do rezygnacji z hodowli świń.

Ponieważ chcących wygasić hodowlę jest tak wielu, ustawodawcy zdecydowali się podnieść limit wydatków z budżetu państwa na odszkodowania do 21,5 mln zł w 2017 r. i do 21,5 mln zł 2018 r.

Na wypłatę rekompensat przeznaczone zostanie ok. 8 mln zł w 2017 r. i ok. 8 mln zł w 2018 r.

Po nowelizacji przepisów odszkodowanie wyniesie średnio 538 zł za sztukę świni. Natomiast na rekompensaty przewidziano 75 zł za świnię na jeden cykl produkcyjny (pół roku), czyli 150 zł na rok.

Dotychczasowy limit wydatków na odszkodowania wynosił 7 mln zł, a na wypłatę rekompensat – 3 mln 658 tys. zł.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Kamila Szałaj
Redaklcja AgroNews, fot. Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here