Blisko 30 mln dzieci w UE korzysta z unijnych programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach. By poprawić działanie programów planowane jest ich połączenie. Posłowie zadbali o to, by nowy program otrzymał większe finansowanie i o to, by położyć większy nacisk na działania edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania. W poniedziałek, 7 marca, odbyła się debata plenarna, a dzień później głosowanie. O szczegółach mówi poseł sprawozdawca Marco Tarabella (S&D, Belgia).
Co zmieni się w finansowaniu programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach?
Marco Tarabella: Podnieśliśmy finansowanie o 20 mln euro rocznie. Musieliśmy zbalansować system, by przeznaczyć więcej pieniędzy na dla nowych państw, takich jak Chorwacja, a jednocześnie „nie karać” państw, które korzystają z programów od bardzo długiego czasu.
Zagwarantowaliśmy także sprawiedliwszą dystrybucję funduszy w oparciu o obiektywne kryteria – np. dzieci między 6 a 10 rokiem życia.
Ceny mleka i owoców spadają. Czy program może być szansą dla producentów, by ich produkty trafiły na rynek po dobrej cenie?
MT: Rosyjskie embargo spowodowało wiele problemów. Program może być pożyteczny dla producentów, ale musimy pamiętać, że finansowanie nie jest duże – budżet programów dystrybucji mleka i owoców w szkołach stanowi zaledwie 0,5% rocznego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.
Musimy znaleźć nowe rynki, ale priorytetem powinno być pobudzenie wewnętrznego popytu na owoce, warzywa i mleko. W 24 państwach członkowskich konsumpcja świeżych owoców i warzyw jest niska. Ponadto wzrost popytu wewnętrznego pozytywnie wpłynie na zdrowie.
Podkreślono także edukacyjny aspekt programu. Co zmieni się w szkołach?
MT: Nie wskazujemy określonych działań. Bruksela nie decyduje o wszystkim – to od państw i ich władz zależy, jakie środki edukacyjne podejmą. Na przykład mogą być organizowane wycieczki do gospodarstw – dzieci piją mleko, ale nigdy nie widziały, jak jest produkowane. Będzie dobrze, jeśli powstanie relacja między producentami i konsumentami.
Gdyby był Pan dyrektorem szkoły, jak wyglądałoby menu?
MT: Zimą w menu znalazłaby się prawdopodobnie zupa – zupa warzywna dla wszystkich dzieci w porze obiadu.
Podsumowując, jaki jest Pana ulubiony owoc?
MT: Lubię zjeść jabłko między śniadaniem. Jedno jabłko dziennie zapewnia długie życie.
Marc Tarabella jest członkiem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz członkiem AGRI Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE. Pochodzi z Belgii, z wyksztalcenia jest socjologiem.
Redakcja AgroNews, fot. Parlament Europejski
Źródło: Parlament Europejski