Więcej pieniędzy na warzywa, owoce i mleko w szkole

Blisko 30 mln dzieci w UE korzysta z unijnych programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach. By poprawić działanie programów planowane jest ich połączenie. Posłowie zadbali o to, by nowy program otrzymał większe finansowanie i o to, by położyć większy nacisk na działania edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania. W poniedziałek, 7 marca, odbyła się debata plenarna, a dzień później głosowanie. O szczegółach mówi poseł sprawozdawca Marco Tarabella (S&D, Belgia).

 

\"rolnictwo,

 

Co zmieni się w finansowaniu programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach?

Marco Tarabella: Podnieśliśmy finansowanie o 20 mln euro rocznie. Musieliśmy zbalansować system, by przeznaczyć więcej pieniędzy na dla nowych państw, takich jak Chorwacja, a jednocześnie „nie karać” państw, które korzystają z programów od bardzo długiego czasu.

Zagwarantowaliśmy także sprawiedliwszą dystrybucję funduszy w oparciu o obiektywne kryteria – np. dzieci między 6 a 10 rokiem życia.

Ceny mleka i owoców spadają. Czy program może być szansą dla producentów, by ich produkty trafiły na rynek po dobrej cenie?

MT: Rosyjskie embargo spowodowało wiele problemów. Program może być pożyteczny dla producentów, ale musimy pamiętać, że finansowanie nie jest duże – budżet programów dystrybucji mleka i owoców w szkołach stanowi zaledwie 0,5% rocznego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.

Musimy znaleźć nowe rynki, ale priorytetem powinno być pobudzenie wewnętrznego popytu na owoce, warzywa i mleko. W 24 państwach członkowskich konsumpcja świeżych owoców i warzyw jest niska. Ponadto wzrost popytu wewnętrznego pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Podkreślono także edukacyjny aspekt programu. Co zmieni się w szkołach?

MT: Nie wskazujemy określonych działań. Bruksela nie decyduje o wszystkim – to od państw i ich władz zależy, jakie środki edukacyjne podejmą. Na przykład mogą być organizowane wycieczki do gospodarstw – dzieci piją mleko, ale nigdy nie widziały, jak jest produkowane. Będzie dobrze, jeśli powstanie relacja między producentami i konsumentami.

Gdyby był Pan dyrektorem szkoły, jak wyglądałoby menu?

MT: Zimą w menu znalazłaby się prawdopodobnie zupa – zupa warzywna dla wszystkich dzieci w porze obiadu.

Podsumowując, jaki jest Pana ulubiony owoc?

MT: Lubię zjeść jabłko między śniadaniem. Jedno jabłko dziennie zapewnia długie życie.

Marc Tarabella jest członkiem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz członkiem AGRI Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE. Pochodzi z Belgii, z wyksztalcenia jest socjologiem.

Redakcja AgroNews, fot. Parlament Europejski

Źródło: Parlament Europejski

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics