Więcej pieniędzy na warzywa, owoce i mleko w szkole

Blisko 30 mln dzieci w UE korzysta z unijnych programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach. By poprawić działanie programów planowane jest ich połączenie. Posłowie zadbali o to, by nowy program otrzymał większe finansowanie i o to, by położyć większy nacisk na działania edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania. W poniedziałek, 7 marca, odbyła się debata plenarna, a dzień później głosowanie. O szczegółach mówi poseł sprawozdawca Marco Tarabella (S&D, Belgia).

 

\"rolnictwo,

 

Co zmieni się w finansowaniu programów dystrybucji owoców, warzyw i mleka w szkołach?

Marco Tarabella: Podnieśliśmy finansowanie o 20 mln euro rocznie. Musieliśmy zbalansować system, by przeznaczyć więcej pieniędzy na dla nowych państw, takich jak Chorwacja, a jednocześnie „nie karać” państw, które korzystają z programów od bardzo długiego czasu.

Zagwarantowaliśmy także sprawiedliwszą dystrybucję funduszy w oparciu o obiektywne kryteria – np. dzieci między 6 a 10 rokiem życia.

Ceny mleka i owoców spadają. Czy program może być szansą dla producentów, by ich produkty trafiły na rynek po dobrej cenie?

MT: Rosyjskie embargo spowodowało wiele problemów. Program może być pożyteczny dla producentów, ale musimy pamiętać, że finansowanie nie jest duże – budżet programów dystrybucji mleka i owoców w szkołach stanowi zaledwie 0,5% rocznego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.

Musimy znaleźć nowe rynki, ale priorytetem powinno być pobudzenie wewnętrznego popytu na owoce, warzywa i mleko. W 24 państwach członkowskich konsumpcja świeżych owoców i warzyw jest niska. Ponadto wzrost popytu wewnętrznego pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Podkreślono także edukacyjny aspekt programu. Co zmieni się w szkołach?

MT: Nie wskazujemy określonych działań. Bruksela nie decyduje o wszystkim – to od państw i ich władz zależy, jakie środki edukacyjne podejmą. Na przykład mogą być organizowane wycieczki do gospodarstw – dzieci piją mleko, ale nigdy nie widziały, jak jest produkowane. Będzie dobrze, jeśli powstanie relacja między producentami i konsumentami.

Gdyby był Pan dyrektorem szkoły, jak wyglądałoby menu?

MT: Zimą w menu znalazłaby się prawdopodobnie zupa – zupa warzywna dla wszystkich dzieci w porze obiadu.

Podsumowując, jaki jest Pana ulubiony owoc?

MT: Lubię zjeść jabłko między śniadaniem. Jedno jabłko dziennie zapewnia długie życie.

Marc Tarabella jest członkiem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz członkiem AGRI Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE. Pochodzi z Belgii, z wyksztalcenia jest socjologiem.

Redakcja AgroNews, fot. Parlament Europejski

Źródło: Parlament Europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here