Większość produktów rolnych staniała. Ale mleko nadal idzie w górę

W sierpniu zarówno w skupie, jak i na targowiskach w skali miesiąca i roku odnotowano spadek cen produktów roślinnych. Droższa niż przed rokiem była jedynie kukurydza w skupie i owies na targowiskach.  Wyższe były także ceny wołowiny, wieprzowiny, drobiu i mleka.

 

\"rolnictwo,

Drożeje mleko w skupie. Z danych GUS wynika, że w sierpniu za 1 hl mleka płacono w skupie 104,88 zł, czyli o 3,6 proc. więcej niż przed miesiącem. To już czwarty miesiąc z rzędu, gdy cena tego surowca rośnie.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu – wyjaśnia Jakub Olipra z banku Credit Agricole.

Ekonomista zwraca również uwagę na kontynuację wzrostu cen skupu żywca wieprzowego, która w sierpniu wyniosła 5,31 zł/kg.

Obserwowane jest jednak wyraźne obniżenie jej miesięcznej dynamiki, co sygnalizuje, że najprawdopodobniej okres najsilniejszego wzrostu cen jest już za nami – przewiduje Oilpra.

Tanieje zboże
Ceny większości gatunków zbóż w sierpniu spadły w ujęciu rocznym. Najbardziej staniał jęczmień (-11,6 proc. r/r) oraz pszenica (-7,8 proc. r/r). Wzrost cen odnotowano jedynie w przypadku kukurydzy (+5,5 proc. r/r) i owsa na targowiskach.

Jak wyjaśnia Jakub Olipra, czynnikiem oddziałującym na spadki cen zbóż (pomimo prognoz wskazujących na ich niższe zbiory w Europie) są nagromadzone w poprzednich latach ich wysokie światowe zapasy.

oprac. Kamila Szałaj

Redakcja AgroNews, fot.: Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here