Wielki pożar na polu. Spłonęło 130 bel siana

Do groźnego pożaru doszło w miejscowości Stawiany (woj. świętokrzyskie). Spłonęło 130 bel siana. W akcji gaśniczej wzięło udział 8 zastępów straży pożarnej i 33 strażaków.

– 23 października 2018 r. tuż po godzinie 5:00 rano stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o pożarze składowiska siana w balach w miejscowości Stawiany, gmina Kije. Do akcji zadysponowano ciężki samochód gaśniczy z pińczowskiej jednostki oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Kije oraz Pińczów – informuje kpt. Paweł Obważanek.

Pożarem objęta było składowisko 130 beli siana, o wymiarach 15m x 6m x 5m wysokość usytuowane w pobliżu drogi publicznej w bezpośrednim sąsiedztwie składowanych beli z sianokiszonki rolniczej oraz sterty słomy.

Strażacy w pierwszej fazie działań skupili się na uniemożliwieniu rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie składowiska palnych płodów rolnych na tej samej działce, a następnie przystąpili do działań w natarciu. W chwili przybycia strażaków brak było osób poszkodowanych, a pożar nie zagrażał budynkom.

Pożary tego typu obiektów są niezwykle trudne do ugaszenia, z uwagi na brak możliwości dotarcia do zarzewi ognia wewnątrz składowiska palnych płodów rolnych. Akcja gaśnicza ze względu na rozmiar pożaru oraz długotrwały czas zdarzenia wymagała użycia ciągnika rolniczego z hydraulicznym ładowaczem czołowym oraz znacznych sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo–Gaśniczego.

Akcja gaśnicza trwała 7 godzin. W działaniach udział wzięło łącznie 8 zastępów i 33 strażaków.

Redakcja AgroNews, na podst. KP PSP w Pińczowie, fot. KP PSP w Pińczowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here