W Brodach Poznańskich w Wielkopolsce powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów.
O projekcie
W związku z realizacją przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) od przełomu maja i czerwca br. już działa 6 eksperymentalnych mikrogazowni. Powstały one w centrum badawczym poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach Poznańskich.
Teraz planowane są opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan. NCBR w ramach konkursu „Innowacyjna biogazownia” wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły.
Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu. Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie ona wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.
Biogazowni nie trzeba się bać
– Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi ona znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zyski dla mieszkańców wsi
Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał na wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.
– Projekt wpisuje się w koncepcję samowystarczalności obszarów wiejskich – zauważył szef resortu rolnictwa.
Źródła finansowania
Przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” jest realizowane dzięki środkom z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że środki finansowe dla wsparcia biogazowni mogą pochodzić także z: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z innych programów europejskich, czyli z KPO, z Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, czy z PROW (okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata), a także z opłat za emisję CO2.
Rolnicy pytają minister rolnictwa odpowiada. Spotkanie w Orpiszewie
Realizatorzy i partnerzy przedsięwzięcia
Szef resortu rolnictwa podziękował realizującemu przedsięwzięcie „Innowacyjna biogazownia” Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju oraz jego partnerowi strategicznemu – Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu.
Więcej informacji o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/ncbr/innowacyjna-biogazownia.
Źródło i fot.: MRiRw