Wietnam otwarty na polską żywność. Memorandum podpisane

Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu dotyczące współpracy podpisali w Hanoi w Wietnamie wiceministrowie rolnictwa: Ewa Lech oraz Ha Cong Tuan.

Wczoraj podczas wizyty polskiej delegacji w Wietnamie, której przewodniczył prezydent Andrzej Duda, doszło do podpisania memorandum o porozumieniu między resortami rolnictwa ws. współpracy.

Dwustronne porozumienie dotyczy współpracy w produkcji i przetwórstwie rolnym, ochrony i kwarantanny roślin i zwierząt oraz rozwoju handlu i inwestycji w rolnictwie.

O zainteresowaniu strony wietnamskiej podpisaniem porozumienia poinformował 30 sierpnia 2017 r. Ambasador Wietnamu w Polsce, podczas spotkania z ministrem Krzysztofem Jurgielem. 4 października 2017 r. strona wietnamska przekazała stronie polskiej projekt Memorandum, które wczoraj sygnowano.

Ważny kierunek eksportu dla naszej żywności

Wietnam jest bardzo ważnym rynkiem w kontekście rozwoju polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. W 2016 r. produkty rolno-spożywcze stanowiły 54 proc. wartości polskiego eksportu do Wietnamu (115 mln EUR w 2016 r.).

Dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, Wietnam był w 2016 r. drugim najważniejszym rynkiem docelowym (po Hongkongu) w regionie Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej. Należy także do ugrupowania ASEAN (ok. 600 mln ludności). Został wyselekcjonowany jako jeden z 14 rynków priorytetowych z punktu widzenia rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych.

Redakcja AgroNews, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here