Kosmetyki do higieny z polskich winogron

Naturalne kosmetyki do higieny wytwarzane na bazie materiału roślinnego stanowiącego odpad przy produkcji wina opracowuje Łukasiewicz – Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ICSO ”Blachownia” wraz z firmą Onlybio.life S.A.

Winne kosmetyki z polskich winogron

Wytłoki z winogron zawierają duże ilości cennych substancji bioaktywnych – pokazały badania.

W pracach zostanie wykorzystana Chemiczna Ekstrakcja Pożyczkowa (ang. Loan Chemical Extraction, LCE). Projekt sfinansuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach konkursu Proof of Concept FENG. Badania będą prowadzone w formule skutecznej współpracy jednostki naukowej z przedsiębiorstwem zainteresowanym wdrożeniem wyników badań w działalności własnej.

Zgodnie z komunikatem Łukasiewicz – ICSO, z badań wynika, że surowce pozyskane wytłoków z winogron zawierają duże ilości cennych substancji bioaktywnych. Możliwość powtórnego ich wykorzystania ogranicza ilość powstających odpadów i konieczność ich utylizacji.

Założenia i cele badawcze projektu wpisują się w zasady zrównoważonej produkcji oraz minimalizacji negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. W prowadzonych pracach uwzględniono aspekty ekonomiczne. Branża kosmetyczna poszukuje innowacyjnych rozwiązań w akceptowalnym obszarze cenowym. Nowe kosmetyki mają zawierać względnie wysokie stężenia substancji bioaktywnych, bez znaczącego podwyższania ceny masy kosmetycznej.

Stworzenie serii nowych kosmetyków z wykorzystaniem wytłoków z winogron pochodzących z polskich winnic zaproponował prof. dr hab. inż. Tomasz Wasilewski wraz z dr Zofią Hordyjewicz-Baran, specjalizującą się w pozyskiwaniu i analizie ekstraktów z materiału roślinnego. Wspólnie opracowali oni proces wytwarzania kosmetyków uwzględniający Chemiczną Ekstrakcją Pożyczkową. Prof. Wasilewski od ponad ośmiu lat współpracuje z firmą Onlybio.life S.A., w której opracowuje nowe kosmetyki, wdraża je na rynek oraz prowadzi projekty rozwojowe (przez ostatnie 3,5 roku jako dyrektora ds. badawczo-rozwojowych).

Potencjalnymi odbiorcami wyników projektu pt. „Funkcjonalne i bezpieczne w stosowaniu naturalne kosmetyki do higieny wytwarzane na bazie materiału odpadowego (wytłoków) z polskich winnic” mogą być firmy kosmetyczne w Polsce i za granicą, które poszukują innowacyjnych rozwiązań. Bezpośrednio zainteresowana spółka Onlybio.life , która deklaruje wykorzystanie w swoich produktach wyłącznie naturalnych składników, pochodzące z upraw ekologicznych lub z recyklingu.

Łukasiewicz– ICSO ”Blachownia” zawarł umowę o współpracy z Onlybio.life S.A. Co więcej, Zespół naukowców kierowany przez prof. Tomasza Wasilewskiego i dr Zofię Hordyjewicz-Baran zrealizował już projekt aplikacyjny z firmą InventionBio dotyczący nowej generacji detergentów przeznaczonych do mycia owoców i warzyw. Detergenty te usuwają pozostałości pestycydów.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wytypowała do finansowania 28 projektów w ramach konkursu Proof of Concept FENG. Dwa z nich zostały zgłoszone przez naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Obok naukowców z Łukasiewicz – ICSO „Blachownia”, sukces odniósł też zespół Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji Łukasiewicz – ITeE , który – jak podano na stronie instytutu  – będzie pracować nad nowymi smarami biowęglowymi, gdzie surowce kopalne zastąpione będą również odpadami – biomasą lignocelulozową.

Źródło: Nauka w Polsce

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics