Wznowienie wegetacji zbóż to również czas rozwoju roślin niepożądanych. Kiedy i czym wykonać zatem wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach?
Za oknem obserwujemy już typowo wiosenną pogodę. To więc czas, aby pomyśleć o odchwaszczaniu naszych zbóż. W wielu miejscach jesienna ochrona herbicydowa była niemożliwa – intensywne opady deszczu spowodowały opóźnienia w siewie ozimin oraz nadmierne uwilgotnienie gleby, co przekreśliło możliwość wjazdu na pole. W wyniku tego rolnicy przełożyli stosowanie herbicydów na okres wiosenny. Jak skutecznie ograniczyć presję chwastów wiosną?
Konkurencja chwastów dwuliściennych
W czasie wznowienia wegetacji zbóż rozwój rozpoczyna również roślinność niepożądana, czyli chwasty. Ich obecność powoduje powstanie konkurencji o niezbędne czynniki potrzebne do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Taka sytuacja znacząco wpływa na obniżenie plonowania zbóż. W tym sezonie możemy spodziewać się zagrożenia ze strony m.in. chabra bławatka, chwastów rumianowatych, przytulii czepnej, maku polnego oraz samosiewów rzepaku.
Wybór właściwego herbicydu
Dobór odpowiedniego herbicydu do zabiegu wiosennego powinien być w pełni spersonalizowany i indywidualny. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, jakie gatunki chwastów odnotowano podczas lustracji. Właściwy herbicyd powinien charakteryzować się następującymi cechami:
- elastyczność stosowania,
- skuteczność niezależnie od warunków pogodowych,
- bezpieczeństwo stosowania,
- szerokie spektrum działania.
Postaw na wielowymiarowy herbicyd!
Skuteczną ochronę herbicydową zbóż zapewni Biathlon 4D. Środek łączy działanie dwóch sprawdzonych i wzajemnie uzupełniających się substancji aktywnych: tritosulfuronu i florasulamu. Preparat ten charakteryzuje możliwość zastosowania go nawet w niższych temperaturach. Działa bowiem już przy 5°C. Dzięki temu może być stosowany wczesną wiosną w momencie ruszenia wegetacji oraz podczas zmiennych warunków pogodowych. Badania pokazują, że już godzinę po zabiegu opady deszczu nie spowodują obniżenia skuteczności działania herbicydu.
W przypadku zbóż ozimych aplikacja Biathlonu 4D jest możliwa z początkiem wiosennej wegetacji, gdy tylko zaobserwujemy wzrost chwastów. Dodatkowo środek ten może być wykorzystywany również do ochrony zbóż jarych. Zabieg należy wykonać od fazy 3 liści do w pełni wykształconego liścia flagowego (BBCH 13–39).
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach z odpowiednią strategią
Biathlon 4D zwalcza najgroźniejsze chwasty dwuliścienne, czyli przytulię czepną, mak polny, chabra bławatka, rumianowate, samosiewy rzepaku, gwiazdnicę pospolitą, przetaczniki, bodziszka drobnego, komosę białą oraz wiele innych. Jest w pełni bezpieczny i selektywny dla roślin zbożowych pod warunkiem stosowania zgodnie z zaleceniami. Zawarte w herbicydzie substancje aktywne szybko ulegają rozkładowi. Umożliwia to bezproblemową uprawę poplonów i roślin następczych.
Z uwagi na niewykonanie zabiegu jesiennego na wiosnę może zaistnieć konieczność zwalczenia również miotły zbożowej. Ogromną zaletą herbicydu Biathlon 4D jest swoboda mieszania go z innymi środkami ochrony roślin, np. graminicydami. Co ważne, nie obniża to skuteczności działania żadnego z komponentów mieszaniny.
Dobre połączenie w walce z chwastami zbóż
Technologię ochrony herbicydowej z użyciem Biathlonu 4D uzupełnia adiuwant Dash HC. W początkowych fazach wzrostu: do końca krzewienia/początku strzelania w źdźbło zaleca się stosowanie dawki 50 g/ha Biathlon 4D z 0,5 l/ha Dash HC. Natomiast w późniejszych fazach rozwojowych dawka herbicydu wynosi 70 g/ha Biathlon 4D z 0,7 l/ha Dash HC.
Biathlon 4D to doskonały wybór dla każdego współczesnego rolnika.
Uwaga: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.