Wiosna tej jesieni sprzyja szkodnikom i chorobom

Iście wiosenna aura sprzyja szkodnikom glebowym i chorobom w uprawach zbóż i rzepaku.

szkodniki, choroby, rolnice, ślimaki bezskorupowe, pluskwiaki, skoczki, łokaś garbatek, mszyce

– Mamy wiosnę tej jesieni, a szczególnie obserwujemy bardzo aktywne życie biologiczne szkodników glebowych, wliczając w to ślimaki bezskorupowe. Do tego, jeżeli dodamy utrzymujące się dość wysokie temperatury infekcyjne, mamy już zauważalne jesienne infekcje grzybowe na oziminach zbóż oraz rzepaku – zauważają doradcy agrotechniczni firmy Procam Polska w najnowszym komunikacie fitosanitarnym.

Temperatury jak na tę porę roku są rzeczywiście wyjątkowo wysokie – praktycznie już drugi tydzień z rzędu słupki termometrów pokazują ponad 20 stopni C.

W związku z taką pogodą, szczególnie we znaki dają się żerujące w całej Polsce ślimaki bezskorupowe oraz lokalnie żerujące formy chrząszczy larw łokasia garbatka i drutowców sprężykowatych.

Problem stanowią także żerujące nocą rolnice oraz dzienne gąsienice tantnisia krzyżowiaczka i różne piętnówki wyrządzające duże szkody w aparacie asymilacyjnym roślin uprawnych. W dalszym ciągu podczas lustracji plantacji zbóż doradcy Procam zwracają uwagę na szkodniki będące wektorami wirusów.

– Niekiedy przy wejściu na pole pszenicy mamy wrażenie jakby pole się całe ruszało. Są to skaczące pluskwiaki i skoczki będące podstawą do infekcji wirusowej mozaik – wyjaśniają doradcy.

Oprócz tego lokalnie pojawia się duże nasilenie na zbożach mszycy czeremchowo zbożowej i mszycy zbożowej, a także mszyc na rzepakach, czyli mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej oraz mszycy kapuścianej.

Zdaniem doradców, „jeżeli do tego dodamy silne porażenie rzepaku przez mączlika warzywnego to mamy pełen obraz zagrożeń entomologicznych do końca tego tygodnia, a jak niektórzy meteorolodzy mówią do końca tego miesiąca”.

Dobra wiadomość jest taka, że powoli kończy się żerowanie czarnych larw błonkówek gnatarza rzepakowego.

Jeśli chodzi o choroby grzybowe, są już pierwsze owocniki i grzybnie na jęczmieniu (rdza jęczmienia, mączniak prawdziwy zbóż i traw), a na pszenicy rdza brunatna oraz mączniak prawdziwy zbóż i traw (szczególnie na wcześnie sianych odmianach). Co do rzepaku – na podatnych odmianach występują już infekcje charakterystyczne dla suchej zgnilizny kapustnych, a także ze względu na duże uwodnienie gleby pojawiło się okno infekcyjne zarodni pływkowych kiły kapustnych.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Procam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here