Włochy zakazują hodowli zwierząt na futro!

Już od 1 stycznia 2022 r. we Włoszech będzie obowiązywał zakaz hodowli zwierząt futerkowych (wszystkich gatunków), a do 30 czerwca 2022 r. ma zostać zlikwidowane ostatnie 10 ferm norek, które jeszcze funkcjonują w kraju. Włochy tym samym dołączają do prawie dwudziestu państw, które odsyłają fermy futrzarskie do historii.

Włochy zakazują hodowli zwierząt na futro!
Włochy zakazują hodowli zwierząt na futro!

Komisja Budżetowa włoskiego Senatu zagłosowała za zatwierdzeniem zmodyfikowanej wersji poprawki do ustawy budżetowej, która spowoduje zamknięcie w ciągu sześciu miesięcy 10 pozostałych ferm norek oraz wprowadzenie stałego zakazu hodowli zwierząt futerkowych w całym kraju.

We Włoszech rocznie na futro było zabijanych ok. 60 000 norek

W 2020 r., po wykryciu pierwszego ogniska SARS-CoV-2 na holenderskiej fermie norek, włoskie organizacje prozwierzęce rozpoczęły kampanię #EmergenzaVisoni; jej skutkiem było tymczasowe zawieszenie działania ferm futrzarskich do 31 grudnia 2021 roku. Zapis ten pozwolił uniknąć narodzin 40 000 norek, a także znacznie zmniejszył ryzyko powstawania nowych ognisk SARS-CoV-2 na fermach.

Każdego roku kolejne kraje mówią „dość” przemysłowi futrzarskiemu ze względu na troskę o zwierzęta, ale też zagrożenie dla zdrowia publicznego, jakie stwarzają fermy norek – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Włochy dołączają do grona prawie dwudziestu państw, które zakazały hodowli zwierząt na futro, m.in. Holandii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Czech czy Słowacji. Niezmiennie czekamy na podobną decyzję w Polsce – dodaje Korzeniak.

W 2021 r. hodowli zwierząt na futro zakazały Estonia i Francja. Debata na temat wprowadzenia zakazu toczy się obecnie m.in. w Litwie, Łotwie i Ukrainie. W Polsce w najbliższych tygodniach ma zostać złożony projekt zakazujący hodowli zwierząt na futro przygotowany przez posłankę Małgorzatę Tracz z Zielonych przy wsparciu Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Viva!.

Polacy od lat sprzeciwiają się hodowli zwierząt na futro – ok. 70% społeczeństwa uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla pozyskania ich futer jest niedopuszczalne. Działania Otwartych Klatek na rzecz zakazu można wesprzeć podpisując petycję na stronie: https://cenafutra.pl/.

Źródło: Otwarte Klatki

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics