Wniosek o dopłaty do nawozów odrzucony, Komisja Europejska sugeruje pomoc de minimis

Komisja Europejska nie zaakceptowała zgłoszonego przez Polskę 20 marca 2022 r. wniosku w sprawie uruchomienia wsparcia w postaci dopłat do nawozów. Komisja Europejska zasugerowała stronie polskiej rozważenie możliwości sfinansowania takiej pomocy w formie pomocy de minimis.

Wniosek o dopłaty do nawozów odrzucony, Komisja Europejska sugeruje pomoc de minimis
Wniosek o dopłaty do nawozów odrzucony, Komisja Europejska sugeruje pomoc de minimis Foto: PFHBiPM

Tego rodzaju pomoc jest możliwa w niewielkiej wysokości, tzn. nie więcej niż 520 mln zł w tym roku. Polska potrzebuje tych środków na sfinansowanie wielu innych programów, co oznacza, że na dopłaty do nawozów można by przeznaczyć jedynie kilkadziesiąt mln zł, a potrzebujemy na ten cel ok. 3,9 mld zł.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że nie zgadza się na takie rozwiązanie i ponownie będę składać do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie dopłat do nawozów, które nie będą wchodzić w pomoc de minimis.

Zapłata za nawozy dopiero na koniec sierpnia? Co na to minister?

Wicepremier zaznaczył również, że nowy wniosek będzie przygotowany z powołaniem się na zapisy zawarte w Komunikacie Komisji Europejskiej z 24 marca 2022 r. (2022/C 131 1/01) na temat tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy.

Źródło: PFHBiPM

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE