Wołowina QMP ożywi rynek w Polsce

Czy polska wołowina produkowana w certyfikowanym systemie jakości QMP ma szanse ożywić rynek wołowiny w Polsce?

Pobudzenie i rozwój konsumpcji wołowiny kulinarnej w Polsce to wyzwanie na lata. Jednak to wcale, nie oznacza, że budowa sprawnie działającego łańcucha produkcji i dostaw mięsa wołowego o wysokiej, certyfikowanej jakości, z którego korzyści odniosą wszyscy jego uczestnicy, zaś konsumenci – satysfakcję z udanego zakupu jest zadaniem niemożliwym do zrealizowania. To wymaga ścisłej współpracy wszystkich uczestników łańcucha dostaw.

18 i 19 października 2012 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie oraz w hotelu Z-Hotel****Bussines and SPA w Otwocku odbędzie się dwudniowe spotkanie uczestników łańcucha dostaw wołowiny pt. „Jakość mięsa wołowego z europejskiej i polskiej perspektywy” organizowane przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, a finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.

 

\"\"

 

Spotkanie będzie składało się z dwóch paneli. 18 października br. odbędzie się panel wykładowy na temat jakości i bezpieczeństwa mięsa wołowego z europejskiej i polskiej perspektywy, natomiast 19 października br. odbędzie się panel warsztatowy pt. „Polska wołowina – wołowina z przyszłością” w formule umożliwiającej dyskusję, wymianę poglądów, wiedzy i doświadczeń.

Wiodącą rolę w organizacji konferencji mają naukowcy z SGGW oraz z PZPBM. Do współrealizacji spotkania zaproszono uczestników projektu unijnego ProSafeBeef, naukowców i ekspertów produkcji wołowiny z Australii, Francji i Wielkiej Brytanii. W panelu wykładowym przewidziany jest udział zagranicznych prelegentów oraz uczestników projektu prezentujących wyniki badań i rezultaty projektu.

Do udziału w spotkaniu zaproszonych zostało wiele osób mających wpływ na funkcjonowanie sektora wołowiny w Polsce, w tym: kadrę zarządzającą z ubojni i zakładów rozbioru mięsa wołowego, przedstawicieli handlu i dystrybucji, przedstawicieli organizacji rolniczych oraz przetwórców z branży mięsnej, producentów żywca wołowego, posłów, senatorów, urzędników administracji państwowej i samorządowej oraz ludzi nauki z Polski, Francji i Australii.

Celem spotkania jest wskazanie dróg rozwoju segmentu wołowiny kulinarnej w Polsce oraz odpowiedź m.in. na pytania: dlaczego w Polsce brak strategii w sektorze wołowiny? Czy konkurujemy jakością czy ceną? Jak możemy poprawić swoją konkurencyjność? Czy hossa na wołowinę w Europie będzie trwała długo? Czy umacniać się tylko w eksporcie, czy zadbać także o polski rynek? Czy polscy konsumenci są zadowoleni z polskiej wołowiny? Czy konkurujące podmioty w polskim łańcuchu dostaw wołowiny mogą skorzystać na wzajemnej współpracy? Czy warto szukać w tej współpracy synergii?

Podczas spotkania, w trakcie panelu wykładowego zaprezentowane zostaną rezultaty i wyniki badań prowadzonych na każdym etapie łańcucha – od produkcji, przez dystrybucję po komunikację z konsumentem, w ramach projektów naukowych: unijnego Prosafebeef finansowanego w ramach 6 Programu Ramowego oraz polskiego ProOptiBeef finansowanego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Badania obejmują analizę barier rozwoju rynku wołowiny, odpowiadają na pytania o poziom wiedzy i nastawienie do podejmowanych prób produkcji i sprzedaży wołowiny w tym również wołowiny o gwarantowanej jakości QMP.

Dziś strategie na rynku mięsa wołowego w Polsce są dostosowane do potrzeb i oczekiwań kolejnego ogniwa w łańcuchu dostaw. To przeszkadza w budowie długofalowych działań i silnych więzi między hodowcami, przetwórcami i dystrybutorami. Przeszkadza w produkcji wołowiny o jakości, której chcą konsumenci – mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. W relacjach biznesowych między uczestnikami łańcucha produkcji i dostaw wołowiny na rynek brakuje wymagań, które pozwalają lepiej dostosować produkt do wymagań konsumentów. System QMP daje podstawę do zmiany tego krótkowzrocznego nastawienia i budowy długofalowych relacji między producentami bydła, zakładami mięsnymi i dystrybutorami. Gwarantuje – wyjaśnia Jerzy Wierzbicki.

Projekt badawczy ProOptiBeef „Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce zgodnie ze strategią „od widelca do zagrody” i organizowane przez PZPBM spotkanie to elementy szerszej strategii, która ma wprowadzić duże zmiany w procesie produkcji wołowiny w Polsce. Chodzi o wzrost udziału w rynku wołowiny kulinarnej o gwarantowanej jakości, w tym w szczególności produkowanej w systemie jakości QMP. Jeśli firma mięsna chce produkować wysokiej jakości, markową wołowinę, nie wystarczy dać ładną etykietę na produkt, ona musi mieć gwarantowaną i kontrolowaną jakość. Należy pamiętać, że także w przypadku wołowiny konsument jest ostatecznym i surowym sędzią. Jeśli przeżyje zawód, nie wróci, dlatego tak ważna jest standaryzacja i właściwy komunikat dla konsumenta.

Obiektywnie o jakości może mówić jedynie ktoś bezstronny. W przypadku wołowiny QMP taką bezstronność zapewnia system jakości certyfikowany przez niezależnych audytorów.

Produkcja metodami naturalnymi wysokiej jakości żywności, zdrowej i spełniającej coraz wyższe standardy bezpieczeństwa, a zarazem dającej konsumentom zarówno satysfakcję kulinarną jak i smakową, to nie tylko przyszłość europejskiej, w tym także polskiej gospodarki żywnościowej, lecz także szansa, by na globalnym rynku sprostać konkurencji tych, którzy wytwarzają tanie produkty niskiej lub przeciętnej jakości.
Taka produkcja w sektorze wołowiny może być wielkim atutem.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here