Wpływ pestycydów na płodność, medycyna translacyjna, czy gospodarka odpadami to nowe projekty UPWr

Opus 22, Sonata 17 i Miniatura 6 – naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdobyli łącznie ponad 10 milionów złotych na badania. W dwóch projektach UPWr jest liderem. Opus 22 to weterynaria, nauki biologiczne, inżynieria środowiska.

Wpływ pestycydów na płodność, medycyna translacyjna, czy gospodarka odpadami to nowe projekty UPWr
Wpływ pestycydów na płodność, medycyna translacyjna, czy gospodarka odpadami to nowe projekty UPWr

Mechanizm działania pestycydów i ich wpływ na płodność kogutów

Prof. Agnieszka Partyka realizować będzie projekt badawczy dotyczący mechanizmu działania pestycydów i ich wpływu na płodność kogutów. Pestycydy to szeroka grupa chemikaliów, które przynoszą korzyści człowiekowi, ale mają również silny, szkodliwy wpływ na organizmy inne niż docelowe. Drób zaś może być narażony na działanie tych środków – pochodzących z pasz zawierających ich pozostałości. Co więcej, raporty Instytutu Ochrony Roślin – Terenowej Stacji Doświadczalnej w Białymstoku wskazują na rosnącą tendencję występowania pozostałości badanych pestycydów w zbożach.

Monitoring poziomów pestycydów w komercyjnych paszach

Zespół prof. Partyki planuje monitoring poziomów pestycydów w komercyjnych paszach dla kur w Polsce oraz we Francji, a także w nasieniu i krwi kogutów z kilku ferm polskich i francuskich. Naukowcy będą analizować nasienie kogutów żywionych odpowiednio przygotowaną paszą, ale też przeprowadzą sztuczną inseminację, by sprawdzić płodność ptaków i zbadają wpływ badanych substancji na steroidogenezę, apoptozę i układ antyoksydacyjny w jądrach kogutów.

Nielegalne pestycydy o wartości niemal 80 milionów Euro zatrzymane w ramach Silver Axe VI

Projekt ma pionierski charakter – istnieje luka w badaniach dotyczących wpływu niskich poziomów pestycydów, lecz w wielu zbożach spożywanych przez drób, na ich płodność. Wyniki mogą wzbudzić zainteresowanie przeformułowaniem aktualnie obowiązujących norm dla określonych pestycydów w zbożach stosowanych w paszach oraz rozpocząć debatę na temat czystości dostępnych pasz. Tym bardziej, że potwierdzeniem problemu, są najnowsze badania, w których stwierdzono, że obornik drobiowy może gromadzić duże pozostałości np. glifosatu, zmniejszając wzrost i rozmnażanie roślin.

Źródło: UNIWERSYTET PRZYRODNICZY WE WROCŁAWIU

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE