WPR po 2013: będzie okres przejściowy?

– Komisja Europejska postrzega polską Prezydencję jako bardzo istotną dla przyszłości europejskiego rolnictwa – powiedział dyrektor generalny ds. rolnictwa i rozwoju wsi Komisji Europejskiej Jose Manuel Silva Rodriguez na spotkaniu z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

Rodriguez dodał, że wynika to z tego, iż Polska jest krajem o silnym rolnictwie i ma jasno wypracowaną wizję przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, a czekająca nas zmiana jest największą z dotychczasowych.

\"\"

Spotkanie to było kontynuacją współpracy międzynarodowej przed polską.

Odnosząc się do propozycji zmian Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 dyrektor Rodriquez zwrócił uwagę, że KE bierze pod uwagę rzeczywisty stan europejskiego rolnictwa, decyzje w sprawie WPR jakie miały miejsce w roku 2003, a także dokonuje analizy wpływu, czyli bada na ile i jak głęboka może być reforma.

\"\"

Rodriguez nie wykluczył pewnego okresu przejściowego, który pozwoliłby na płynne przejście od dwóch, obowiązujących dziś systemów wsparcia, do jednego, bardziej ujednoliconego.

Podkreślił również konieczność utrzymania I i II filara WPR. II filar powinien uwzględniać strategię roku 2020, a więc powinien sprzyjać podniesieniu innowacyjności i konkurencyjności europejskiego rolnictwa prowadzącemu do zwiększenia wartości dodanej.

red. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

Źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here