Wraca obowiązek meldunkowy. Za brak zameldowania grożą surowe grzywny

Od 2025 roku obowiązek meldunkowy w Polsce ponownie nabiera realnego znaczenia. Po latach, gdy przepisy były praktycznie martwe z powodu braku sankcji, powraca egzekwowanie kar za jego niedopełnienie. Osoby, które nie dopełnią formalności meldunkowych, muszą liczyć się z wysokimi grzywnami, których wysokość będzie zależeć od ich sytuacji finansowej.

Wraca obowiązek meldunkowy. Za brak zameldowania grożą surowe grzywny

Meldunek – co trzeba wiedzieć

Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców przebywających na terytorium RP. Każda osoba mieszkająca w Polsce powinna:

  • zameldować się na pobyt stały lub czasowy,
  • wymeldować się przy zmianie miejsca zamieszkania,
  • zgłosić wyjazd za granicę na dłużej niż 6 miesięcy,
  • poinformować o powrocie do kraju.

W przypadku osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych, obowiązek ten spoczywa na rodzicach lub opiekunach prawnych.

Grzywna za brak meldunku – co się zmienia?

Zgodnie z art. 147 Kodeksu wykroczeń, brak meldunku to wykroczenie. Sąd może w takim przypadku nałożyć grzywnę, której wysokość zależy od dochodów ukaranego. Oznacza to, że osoba dobrze zarabiająca może zapłacić karę znacznie wyższą niż osoba o niskich dochodach.

Nowością jest również to, że informacja o grzywnie będzie zapisywana w Krajowym Rejestrze Karnym, co może mieć wpływ m.in. na zdolność kredytową czy możliwość zatrudnienia w niektórych branżach.

Dlaczego kary wracają? Problemy z dłużnikami

Jednym z powodów przywrócenia sankcji za brak meldunku jest trudność w egzekucji należności od osób, które nie są oficjalnie zameldowane. Bez danych adresowych, prowadzenie postępowań windykacyjnych staje się niemal niemożliwe. Dlatego też osoby uchylające się od obowiązku meldunkowego, a jednocześnie posiadające długi, mogą spodziewać się bardziej dotkliwych konsekwencji.

Jak dopełnić obowiązku meldunkowego?

Zameldowania można dokonać:

  • osobiście w urzędzie gminy lub miasta,
  • przez pełnomocnika,
  • online, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.

Warto sprawdzić swój status meldunkowy w rejestrze PESEL, korzystając z usługi online „Sprawdź dane swoje lub swojego dziecka”.

Lepiej zapobiegać niż płacić

Choć temat meldunku może wydawać się mało istotny, jego zaniedbanie może nieść poważne konsekwencje. Kara grzywny, wpis do rejestru karnego czy problemy z egzekucją długów to tylko niektóre z nich. Warto więc dopełnić obowiązków formalnych, zanim pojawią się problemy.

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

  1. Za czasów poprzednich rządów PO zostałem bankrutem pracując przy budowie autostrady.Firma chińska otrzymała pieniądze aod rządu a oni podwykonawcą nie . Straciłem majątek w tym dom w którym byłem zameldowany , komornik mnie wymeldował i tak do dzisiaj nie mogę stanąć na nogi. Więc zastanawiam się gdzie i kto mnie zamelduje bankruta? Może ktoś z tej ekipy która poprzednio pozwoliła na okradanie polskich przedsiębiorców a teraz narzucać taki obowiązek odpowie mi na to pytanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowe perspektywy ochrony buraków cukrowych

Lista preparatów do ochrony buraków cukrowych w ostatnich latach wyraźnie się skurczyła. Z obrotu wypadły herbicydy zawierające takie substancje jak: desmedifam, chlorydazon, czy w...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
11,402SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics