Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych pięciu przypadków wścieklizny u lisów. Są to przypadki nr 9 – 13 w 2021 r. w Polsce.
Dziewiąty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Ponurzyca, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Dziesiąty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Sufczyn, w gminie Kołbiel, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Jedenasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Malcanów, w gminie Wiązowna, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Dwunasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Celestynów-Lasek, w gminie Celestynów, powiat otwocki, woj. mazowieckie.
Trzynasty przypadek wścieklizny stwierdzono u padłego lisa w miejscowości Wola Władysławowska, w gminie Garwolin, powiat garwoliński, woj. mazowieckie.
W ubiegłym roku wykryto wściekliznę u 7 lisów
Wcześniej, w bieżącym roku wściekliznę wykryto u 6 lisów z woj. mazowieckiego (powiat otwocki oraz powiat miński), 1 lisa z woj. podkarpackiego (powiat lubaczowski) i u 1 żbika z woj. podkarpackiego (powiat przemyski).
W związku z wykrytymi przypadkami choroby zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny. Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt zostały wyznaczone obszary zagrożone chorobą.
Szczepienie psów jest obowiązkowe
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów powinni zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
Źródło: GIW