Wsparcie finansowe dla studentów z powodu suszy

Uczelnie wyższe uruchomiły wsparcie finansowe dla studentów w przypadku strat w produkcji roślinnej w rodzinnym gospodarstwie rolnym spowodowanych niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

pieniądze, uprawy

Z powodu suszy poszkodowanych zostało 126,8 tys. gospodarstw, a powierzchnia zniszczonych upraw wynosi ponad 2,2 mln ha. Dotychczas oszacowane straty – to ok. 874,2 mln zł.

Według stanu na 1 sierpnia br. straty powyżej 70 proc. wystąpiły na powierzchni 220 tys. hektarów, największe w woj. zachodniopomorskim (89 tys. ha) i wielkopolskim (65,8 tys. ha).

Rząd powołał komisje mające szacować straty spowodowane brakiem deszczu, a także obiecał wysokie odszkodowania dla rolników najbardziej dotkniętych suszą.

Zapomogi dla studentów

Tymczasem studenci, których rodziny utrzymują się wyłącznie z rolnictwa, również mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci zapomogi z tytułu wymarznięcia upraw lub strat spowodowanych przez suszę.

Aby ubiegać się o zapomogę niezbędny jest protokół lub zaświadczenie określające wysokość strat. Na dokumencie powinna znaleźć się również informacja, kto jest właścicielem gospodarstwa jak również w jakiej gminie się ono znajduje wraz z podaniem jego wielkości. Należy również wypełnić wzór wniosku, który najczęściej znajduje się na stronie internetowej uczelni. Wysokość zapomogi określa coroczne Rozporządzenie Rektora danej uczelni. Prawo do zapomogi mają wszyscy studenci uczelni publicznych i niepublicznych studiujący zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.

Fundusz Pomocy Materialnej, z którego pochodzą pieniądze przeznaczone na zapomogi, finansowany jest z budżetu państwa. Uczelnie otrzymują na ten cel dotację, odrębną na każdy rok kalendarzowy.

http://www.fapa.org.pl
Redakcja AgroNews, fot.: pixabay

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
4,026ObserwującyObserwuj
6,420SubskrybującySubskrybuj

Wsparcie na budowę biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych

20 lipca 2021 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dla biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych w ramach Programu Priorytetowego „Agroenergia” realizowanego przez Narodowy...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE