Gala Agrobiznesu 2017 i poprzedzające ją VII Konfrontacje “Drogi do AgroSuceksu” to spotkanie najwybitniejszych polskich agroprzedsiębiorców. 29 listopada w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podczas wyjątkowej ceremonii, nagrodzeni zostali laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP 2017. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski. Organizatorem Gali była redakcja miesięcznika “AGRO”, a patronat medialny sprawowała Telewizja AgroNews.
Tegoroczny Konkurs Agroprzedsiebiorca RP 2017 rozgrywany był w 3 kategoriach:
• Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP – najlepsi w kraju agroprzedsiębiorcy otrzymali szable oficerskie z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela;
• Wybitny Agroprzedsiębiorca RP – agroprzedsiębiorcy osiągający wyniki na skalę europejską, którzy już mogą poszczycić się tytułem wzorowego agroprzedsiębiorcy zostali uhonorowani buzdyganami z rąk ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela;
• Zasłużony promotor Agrobiznesu RP – jego laureatami zostają reprezentaci firm, instytucji i organizacji szczególnie zasłużeni we wspieraniu agrobiznesu i rolnictwa, zarekomendowani przez rolników i agroprzedsiębiorców. Otrzymali oni w nagrodę szable oficerskie.
Na 27-mej dorocznej Gali Agrobiznesu, poza uznanymi agroprzedsiębiorcami, obecni byli przedstawiciele władz państwowych, organizacji branżowych, dyplomaci oraz liczne media. Na uroczystość przybyli m. in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, szefowa kancelarii prezydenta RP Halina Szymańska, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski; dyrektor generalny KOWR Witold Strobel, prezes ARiMR Maria Fajger, prezes KRUS Adam Sekściński, prof. Wiesław Bielawski – rektor SGGW, Waldemar Broś – Prezes Zarządu KZSM. Zw. Rew. oraz Martijn Homan z ambasady Królestwa Niderlandów, Jean Lois Buer z ambasady Francji, Jonn P. Slette z ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki. Galę uświetnił koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu.
Krzysztof Jurgiel, zwracając się do zebranych, podsumował dotychczasowe dokonania resortu takie, jak wprowadzenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz uregulowanie kwestii sprzedaży ziemi rolnej, a także rozwój polskiego eksportu. Mówił także o planach ministerstwa na kolejny rok i stawianiu na innowacyjność, dzięki programom Horyzont 2020 oraz europejskiemu Programowi Inwestycyjnemu, a także o negocjacjach dotyczących warunków Wspólnej Polityki Rolnej. Szef resortu podkreślił szczególną rolę rolnika dla polskiej gospodarki, co potwierdzić ma wprowadzenie ustawy o gospodarstwach rolnych. Minister zwrócił uwagę na problemy takie, jak opłacalność produkcji rolnej, czy wspieranie przedsiębiorców rolnych.
– Z wyrazami podziwu odnoszę się do osiągnięć, które napawają optymizmem co do przyszłości rolnictwa polskiego i gospodarki żywnościowej. Państwa sukcesy były budowane przecież ciężką pracą, wysiłkiem umysłowym, mądrością podejmowanych decyzji, a także uporem w pokonywaniu barier. – powiedział Krzysztof Jurgiel kierując słowa uznania do gości wydarzenia.
LISTA LAUREATÓW
Tytułem Wybitnego Agroprzedsiębiorcy RP 2017 oraz szablą oficerską nagrodzeni zostali:
- Wojciech Bednarczuk, właściciel Gospodarstwa Ogrodniczego i prezes Greengrow w Wikrowie;
- Grzegorz Gańko, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu;
- Teresa Kośmicka, prezes Zarządu Spółdzielni Produkcyjnej AGROFIRMA w Skórzewie;
- Monika Siecińska-Jaworowska, prezes firmy Suempol w Bielsku Podlaskim;
- Józef Sztorc, właściciel Tarnowskich Zakładów Osprzętu Elektrycznego „Tarel” w Woli Rzędzińskiej i udziałowiec spółki Hortino w Leżajsku.
Tytułem Wzorowego Agroprzedsiębiorcy oraz szablą oficerską RP 2017 uhonorowani zostali:
- Ryszard Błaszkiewicz, współwłaściciel gospodarstwa rolnego w Rakowie;
- Michał Gąsiorek, główny hodowca w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Handlowym AGROPOL w Sokołowie;
- Paweł Krzemiński, prezes firmy BIN w Aleksandrowie Kujawskim;
- Leonard Murawiec i Andrzej Krzemiński – kierujący firmą Damix w Rypinie;
- Zbigniew Nowiński, właściciel Składnicy Opałowej i Przemysłowej Agromax w Brodnicy;
- Grażyna i Andrzej Remisiewicz, właściciele firmy TRANS-ROL z miejscowości Kruszewo-Wypychy;
- Igor Szamiłow, właściciel Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Igor Szamiłow w Rakowie, złożonego z fermy norek i fermy drobiu SEDKOR;
- Marzena i Janusz Zalarscy, właściciele Przetwórstwa Mięsnego „Płatek” w Nowej Wsi Szlacheckiej.
Tytuł Zasłużonego Promotora Agrobiznesu RP 2017 trafił do:
- Krzysztofa Figata – Starosty Łowickiego;
- Stanisława Kacperczyka i Piotra Malickiego – członków Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
Podczas uroczystości wręczono ponadto Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” nadane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, a także Świadectwa Wierzytelności Czynienia Dobra Ogólnego przyznane przez redakcję AGRO i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub.
W trakcie tegorocznej Gali Agrobiznesu, odbyło się również rozdanie nagród w konkursie na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne „Kwatera na Medal 2017”, organizowanym od przez redakcję AGRO i AgroNews.
Laureaci „Kwatery na Medal 2017”
- I miejsce w konkursie „Kwatery na Medal 2017” zdobyłozajął PTASI OGRÓD – gospodarstwo Hanny i Romana Bryl z Mięcierzyna, woj. kujawsko-pomorskie.
- II lokatę wywalczyło gospodarstwo CHATA MAGODA w Lutowiskach w woj. podkarpackim.
- III miejsce z ilością 928 głosów zajęła DOBOSZÓWKA Małgorzaty i Marcina Doboszów, Kalenne, woj. lubelskie.
Wszystkie gospodarstwa agroturystyczne zakwalifikowane do konkursu „Kwatera na Medal 2017” zostały tradycyjnie wyróżnione statuetkami „Mądra Sówka” i okolicznościowymi dyplomami.
Aleksandra Szymczak
Redakcja AgroNews, fot. Aleksandra Szymczak