Wyjątkowo mszycowy sezon

Bieżący sezon wegetacyjny jest wyjątkowy pod względem występowania w bardzo dużym nasileniu mszyc w sadach i na plantacjach krzewów owocowych. Na jabłoniach w większości sadów towarowych wystąpiła najgroźniejsza z mszyc  – bawełnica korówka.

Wskutek żerowania i wysysania soków przez tą mszycę zostaje zahamowany wzrost liści, pędów i całych drzew. Młode drzewka jabłoni  przy bardzo silnym porażeniu mogą częściowo  zamierać. Inną bardzo groźną mszycą występującą na jabłoniach w tym sezonie jest porazik jabłoniowo – babkowy. Mszyce wysysają soki z pąków, liści, szypułek kwiatowych i owocowych oraz zawiązków owoców. Wzrost porażonych pędów zostaje całkowicie zahamowany. Wysysanie soków z zawiązków owocowych hamuje zupełnie ich wzrost i prowadzi do silnej deformacji. Na gałęziach po opadzie czerwcowym pozostają całe grona drobnych zdeformowanych jabłek.

Mszyce atakują sady

W sadach śliwowych w tym sezonie masowo wystąpiła mszyca śliwowo – kocankowa. Dorosłe mszyce wysysają soki z pąków, liści i pędów. Wskutek ssania następuje bardzo silne zwijanie się liści i skręcanie młodych pędów. Nierzadko liście, pędy, gałęzie, a nawet całe drzewka śliw mogą zamierać.

Na wiśniach i czereśniach w dużym nasileniu wystąpiła mszyca wiśniowo przytuliowa (mszyca czereśniowa). Wskutek wysysania soku roślinnego przez mszyce  zostaje zahamowany wzrost liści i młodych pędów. Liście marszczą się i skręcają tworząc zbite niby gniazda, następnie czernieją i zasychają. Przy silnym porażeniu wierzchołki pędów mogą zasychać.

W sadach leszczynowych w tym sezonie wystąpiła mszyca zdobniczka podliściowa. Mszyce żerują na dolnej stronie liści i młodych zawiązkach wysysając soki. Przy bardzo silnym wystąpieniu tej mszycy może nastąpić wyraźne zahamowanie wzrostu drzew, przedwczesne opadanie liści i widoczne pogorszenie jakości orzechów.

Czarna porzeczka – mszyca porzeczkowo – czyściecowa

Na plantacjach porzeczek czerwonych od wczesnej wiosny swoją obecność zaznaczyła mszyca porzeczkowo – czyściecowa. Mszyce zasiedlają dolną stronę liści. Na skutek żerowania na wierzchniej stronie liści tworzą się wiśniowo – czerwone lub żółtozielone nabrzmienia. Wzrost pędów zostaje zahamowany, a wierzchołki często zamierają. Na porzeczkach czarnych częściej występuje mszyca porzeczkowa. Mszyce wysysają soki z wierzchołkowych liści i czubków pędów, wskutek czego liście zwijają się i kurczą tworząc jakby zbite gniazda. Wzrost pędów i owoców zostaje wyraźnie zahamowany.

Wszystkie mszyce występujące w uprawach sadowniczych wyrządzają wymierne szkody gospodarcze,  więc konieczna jest ich skuteczna eliminacja przy użyciu bezpiecznych, dopuszczonych do stosowania preparatów wykazanych w PORS na 2020 r.

Zdzisław Partyka
LODR w Końskowoli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here