Definicję wypadku przy pracy precyzyjnie określa art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników z którego wynika, że nagłe zderzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem czynności nazywamy wypadkiem przy pracy rolniczej.
Dane statystyczne wypadkowości w rolnictwie są coraz bardziej optymistyczne. Od początku roku do końca września odnotowano 8683 wypadki, o ponad 17% mniej niż w roku poprzednim. Odszkodowania wypadkowe otrzymało 6547 osób, w tym niestety 24 ze skutkiem śmiertelnym, co oznacza spadek śmiertelności wypadkowej o 25% w porównaniu do okresu w ubiegłym roku.
Upadki osób, przygniecenia, uderzenia i pogryzienia są najczęstsze
Upadki osób, przygniecenia, uderzenia i pogryzienia przez zwierzęta były przyczyna uszczerbku na zdrowiu prawie 60% wszystkich wypadków, natomiast 11,6 % poszkodowanych rolników uległo uderzeniom przez maszyny i urządzenia rolnicze.
W trzech kwartałach 2020 r. Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego przyznała 184 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu wskutek choroby zawodowej. Ponad 100 osób chorowało na boreliozę, oraz 24 miały problemy z układem oddechowym.
Województwo Wielkopolskie odnotowało 1014 zgłoszeń wypadków w rolnictwie w tym 5 śmiertelnych.
Rośnie świadomość rolników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, którzy przykładają większa uwagę do swojego bezpieczeństwa i stosowania się do obowiązujących przepisów.
Wielkopolska Izba Rolnicza dbając o bezpieczeństwo rolników przekazuje nieodpłatnie kamizelki odblaskowe, które można odebrać w biurach powiatowych WIR na terenie województwa Wielkopolskiego. Wszystkim rolnikom i osobom pracującym w sektorze rolnym życzymy bezwypadkowej pracy.
Źródło: KRUS
Paweł Bydałek
WIR