Wysoka dynamika cen mleka. Do kiedy się utrzyma?

Wartość polskiego eksportu mleczarskiego w pierwszych 4 mies. 2022 zwiększyła się o 38% r/r, głównie z uwagi na wzrost cen. W szczególności wzrosły ceny masła, napędzane efektami wojny – rosnące ceny olejów spowodowały podwyżki cen margaryn. W ciągu dwóch miesięcy od rosyjskiej agresji na Ukrainę (luty-maj) masło w blokach podrożało o 23% (za MRiRW), a w relacji rocznej aż o 78%.

Wysoka dynamika cen mleka utrzyma się do końca 2022 roku

Wysokie ceny znajdują odzwierciedlenie w notowaniach cen surowca – według GUS przeciętna cena skupu mleka w maju wyniosła 2,21 zł/l i była wyższa o 46,1% r/r.

Eksperci prognozują, że wysoka dynamika cen mleka utrzyma się do końca 2022 (+35-41% r/r w 2h22). Wzrost kosztów nie pozwoli na istotne odbicie produkcji, co w warunkach wzrostu popytu oznacza wciąż napięty bilans na rynku produktów
mleczarskich na świecie. Wzrosty napędzić może normalizacja sytuacji pandemicznej w Chinach. Czynnikiem niepewności będą zmiany cen surowców na świecie, w tym ceny ropy, które oddziaływać będą pośrednio na sektor tłuszczów zwierzęcych poprzez ceny olejów. Czynnikiem ryzyka są uwarunkowania pogodowe, w tym ryzyko suszy.

Źródło: Agro Nawigator PKO BP

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

1,7 mld zł z UE na Mój Prąd. Na co można uzyskać dofinansowanie?

Finansowanie podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska umowy będzie pochodziło z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027. Celem Programu Mój Prąd jest...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics