Wzrosła sprzedaż ciągników. Które modele najpopularniejsze?

W czerwcu wydano tablice do 839 nowych ciągników rolniczych. Rynek wzrósł więc o 22% w stosunku do maja. Taki wynik oznaczał także 1% poprawy w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszym półroczu zarejestrowano łącznie 3926 maszyn. To o 1% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

sprzedaż ciągników, nowe ciągniki, ciągniki, Kubota, New Holland, John Deere

Czerwiec zazwyczaj przynosi wzrost liczby wydawanych tablic ze względu na fakt, że poprzedza okres żniw. Warto zauważyć, że w całym pierwszym półroczu zarejestrowano zaledwie o 57 ciągników mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To dobry prognostyk na pozostałe dwa kwartały. Jak zawsze kluczowe będą jednak wyniki z września i października – mówi Tomasz Rybak z firmy Martin & Jacob.

Jakie marki ciągników na szczycie?

Po chwilowej nieobecności, na pierwszy szczebel podium powróciła marka New Holland. W czerwcu odnotowała 175 rejestracji, czyli o 52% więcej niż w maju. Taki wolumen przełożył się również na 14% wzrostu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Druga pozycja przypadła marce John Deere. W czerwcu wydano tablice do 147 zielono-żółtych maszyn. Wspomniany producent odnotował 17% wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz 13% w odniesieniu do analogicznego okresu 2018 roku. Czołówkę zamknęła marka Kubota, z wynikiem 100 rejestracji. Popyt na maszyny z jej logo wzrósł o 28% w porównaniu z majem. Był również o 20% wyższy niż w czerwcu ubiegłego roku.

Jeśli weźmiemy pod uwagę łączny wolumen z pierwszych dwóch kwartałów, okaże się, że w czołówce uplasowali się ci sami producenci. New Holland odnotował w tym okresie 702 rejestracje, John Deere – 592, a Kubota – 482.

Które modele najpopularniejsze?

Ponownie to do modelu John Deere 6120M wydano najwięcej tablic. Na rejestrację takiej maszyny zdecydowano się w czerwcu 33-krotnie. Drugim najchętniej wybieranym ciągnikiem był New Holland T7.165. Właścicieli znalazły 32 egzemplarze tej konstrukcji. Trzecia pozycja przypadła traktorowi John Deere 6155M, zarejestrowanemu 28 razy.

Ranking wygląda podobnie po uwzględnieniu wolumenu z całego pierwszego półrocza. Najczęściej, bo 118 razy, rejestrowano model John Deere 6120M. Drugi pod względem popularności był John Deere 6155M. Wydano tablice do równo 100 egzemplarzy tej maszyny. Podium po pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku zamknął Zetor Major 80 CL, z liczbą 94 rejestracji.

Gdzie największe zapotrzebowanie?

Tradycyjnie to w województwie mazowieckim wydano najwięcej tablic. W czerwcu zarejestrowano tam 144 nowe ciągniki rolnicze. To o 22% więcej niż w maju, ale 8% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Drugie pod względem zapotrzebowania było województwo lubelskie. Jego mieszkańcy zdecydowali się w czerwcu na rejestrację 101 maszyn. Taki wynik przełożył się na 77% wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca oraz 24% spadku w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Podium zamknęło województwo łódzkie, z liczbą 69 ciągników. Potrzeby okazały się tam o 21% wyższe od majowych. Identyczny wzrost odnotowano w stosunku do czerwca ubiegłego roku.

Mazowsze przodowało również w całym pierwszym półroczu. Wydano tam wówczas tablice do 661 traktorów. Na drugiej pozycji uplasowała się Lubelszczyzna, z wynikiem 411 maszyn. Podium zamknęła Wielkopolska, na terenie której mogło rozpocząć pracę 385 nowych ciągników.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

  1. W zestawie objęto tylko traktory produkcji UE i japońskie. W rzeczywistości pierwsze miejsce mają traktory produkcji białoruskiej i polskie składaki z białoruskich i zachodnich części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dramat na polu. Rozrzutnik wciągnął rolnika

Policjanci z Lubartowa wyjaśniają przyczyny i okoliczności nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło wczoraj w gminie Ostrówek. Podczas prac z użyciem rozrzutnika rolniczego śmierć poniósł...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE