Wzrośnie pogłowie bydła w Polsce. A ceny skupu?

Pogłowie bydła w Polsce w 2018 będzie rosnąć – przewidują eksperci z Zespołu Analitycznego Polityki Rolnej. Mogą natomiast obniżyć się ceny skupu żywca wołowego.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, bydło, ceny wołowiny, pogłowie bydła


Z danych GUS wynika, że w końcu 2017 roku liczba bydła w Polsce wyniosła 6,0 mln sztuk, a więc o 1 proc. więcej niż przed rokiem.

– Zwracamy uwagę na ponownie większe pogłowie krów – ponad 2,3 mln szt. szt., wzrost o prawie 2 proc. rok do roku: stado krów mlecznych zwiększyło się o 1 proc., a krów mamek o 8 proc. – komentują eksperci z Zespołu Analitycznego Polityki Rolnej.


Liczebność i struktura pogłowia bydła jest wypadkową sytuacji na rynku mleka oraz wołowiny i cielęciny. Popyt na polskie produkty mleczne i wołowinę oraz relacje do cen pasz spowodowały powstrzymanie redukcji krajowego pogłowia krów, wzrost liczebności stada ogółem.


W końcu 2017 roku odnotowano w UE (w tym w Niemczech, we Włoszech i we Francji) zmniejszenie liczby krów użytkowanych w kierunku mlecznym i mamek o ok. 1 proc.; w Holandii redukcja pogłowia tych zwierząt wyniosła prawie 8 proc. Ogółem, stado bydła było mniejsze o ok. 1 proc., w tym we Francji i w Niemczech o 1-2 proc., w Belgii i Holandii o 5-6 proc.

Eksperci z Zespołu Analitycznego Polityki Rolnej wyliczają, że w 2017 roku produkcja żywca wołowego w UE – prawie 27 mln sztuk, 8 mln ton – była zbliżona do odnotowanej 2016 roku.

Sytuacja w Polsce

W Polsce krajowy skup mleka był o prawie 5 proc. większy niż w 2016 roku, a jego ceny o 33 proc. wyższe. Relacje cen mleka do cen pasz kształtowały się na poziomie wyższym niż w roku poprzednim. Skup żywca wołowego był o 12 proc. większy, natomiast o 40 proc. mniejszy był skup cieląt. Ceny skupu żywca wołowego ukształtowały się na poziomie o 6,5 proc. wyższym, a ich relacje do cen zbóż były zbliżone do poziomu z dwóch poprzednich lat.

– Około 90 proc. krajowej produkcji wołowiny i cielęciny znajduje odbiorcę za granicą: preferencje kulinarne Polaków ukierunkowały się na drób, a relacja ceny do jakości stanowią o konkurencyjności polskiej wołowiny na arenie międzynarodowej. W 2017 roku wywieziono z Polski 67 tys. szt. bydła, w wadze było to 13 tys. ton, odpowiednio o 31 proc. i 24 proc. mniej niż w roku poprzednim, natomiast za granicę trafiło 400 tys. ton mięsa, o 11 proc. więcej. Z kolei do Polski sprowadzono 162 tys. szt. bydła, w wadze prawie 36 tys. ton, odpowiednio o ok. 2 proc. więcej i 4 proc. mniej niż w 2016 roku; mięsa przywieziono 24 tys. ton, o 12 proc. mniej – informują eksperci z Zespołu Analitycznego Polityki Rolnej.

Wzrośnie stado bydła w Polsce

Zdaniem analityków odnotowana w 2017 roku większa liczba krów w Polsce prawdopodobnie przełoży się na większe stado bydła ogółem w 2018 roku.

– Prognozowany jest popyt na produkty mleczne; wzrost krajowej wielkości produkcji i skupu mleka może wynikać ze wzrostu wydajności, ale też niewykluczonego dalszego zaniechania redukcji pogłowia krów mlecznych na skutek prawdopodobnie dobrych relacji cen – przewidują eksperci.

Podobnie na rynku wołowiny spodziewany jest względnie wysoki poziom relacji do cen zbóż. W 2018 roku w UE prognozuje się niższy poziom produkcji i eksportu wołowiny, przy większym imporcie. Może to być szansą dla krajowych producentów wołowiny do dalszej ekspansji na rynku europejskim.

Unijne ceny wołowiny kształtują się na wysokim poziomie; z kolei ceny w Brazylii, Argentynie, Australii, Nowej Zelandii są w trendzie spadkowym. Niewykluczone, że ceny w UE będą maleć, a w pozostałych kluczowych regionach rosnąć.

– Jeśli nie nastąpi radykalne pogorszenie warunków produkcji mleka i wołowiny w Polsce, w połowie 2018 roku krajowe pogłowie bydła ogółem może wynieść 6,3 mln szt., a w końcu roku 6,2 mln szt. Będzie to odpowiednio o 3 proc. i 2 proc. więcej niż w analogicznych okresach 2017 roku – przewiduje Zespół Analityczny Polityki Rolnej.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics