XXVI Gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU

7 lutego 2020 roku w hotelu Sheraton w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkurs ROLNIK-FARMER ROKU.

Celem konkursu jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie i rozumnemu działaniu potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.

Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU”. Partnerem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy od lat sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, JM Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J.J. Śniadeckich.

VII kategorii konkursowych

Kategorie konkursowe to: gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa ogrodnicze, gospodarstwa sadownicze, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu (usługi, przetwórstwo, handel itp.) oraz przedsiębiorstwa rolnicze.

Teresa Kucharska, Przewodnicząca Kapituły Konkursu
Teresa Kucharska, Przewodnicząca Kapituły Konkursu

Podobnie jak w ubiegłych latach, gospodarstwa zakwalifikowane do finału odwiedzili przedstawiciele Kapituły Konkursu, którzy stwierdzili wyrównany, bardzo wysoki poziom gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego i kierunku produkcji. Wizytacja wykazała bardzo dynamiczny rozwój małych i średnich gospodarstw, powiększenie ich obszaru oraz daleko idąca specjalizację” – podsumowała Teresa Kucharska, przewodnicząca Kapituły Konkursu

Kapituła Konkursu, po przeanalizowaniu nadesłanych materiałów i zasięgnięciu dodatkowych opinii, wyłoniła finalistów XXVI edycji spośród 236 kandydatów do tytułu ROLNIK-FARMER ROKU. Każdego z finalistów odwiedziła Kapituła Konkursu, w której skład weszli przedstawiciele Stowarzyszenia „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, uniwersytetów przyrodniczych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz niezależni eksperci.

Podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach jest efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi plonami.

Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna kolejne ćwierćwiecze Gali Ogólnopolskiego Konkursu „ROLNIK – FARMER ROKU” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. „Należą Państwo do elity polskiego rolnictwa. To wy budujecie jego potencjał. Dzięki takim postawom osiągamy bardzo dobre rezultaty w eksporcie produktów rolno-spożywczych! – kontynuował minister.

Finaliści XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU:

Teresa i Krzysztof Bardeccy
woj. wielkopolskie
zgłoszeni przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU

Waldemar Ciesielski
PPHU BARTOL
woj. pomorskie
zgłoszony przez Pomorsko OR ARiMR w Gdyni, BP w Starogardzie Gdańskim

Piotr, Michał i Bartłomiej Grajewscy
woj. pomorskie
zgłoszeni przez Pomorski ODR w Lubaniu

Bogusław Kamiński
woj. pomorskie
zgłoszony przez Pomorski ODR w Lubaniu

Agnieszka i Ernest Kaźmierczak
woj. wielkopolskie
zgłoszeni przez Wielkopolski ODR w Poznaniu, PZDR w Marszewie (Kaliski)

Jan Kępa
woj. dolnośląskie
zgłoszony przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU

Paweł Kępa
woj. dolnośląskie
zgłoszony przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU

Marzena Kieras
woj. świętokrzyskie
zgłoszona przez Świętokrzyski ODR w Modliszewicach, PZD w Busku-Zdroju

Marcin Konicz
woj. warmińsko-mazurskie
zgłoszony przez Warmińsko-Mazurski ODR w Olsztynie, PZDR w Działdowie

Tomasz Kuchta
woj. podkarpackie
zgłoszony przez Podkarpacki OR ARiMR w Rzeszowie, Biuro Powiatowe w Tarnobrzegu

Maciej Latos
woj. kujawsko-pomorskie
zgłoszony przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK FARMER ROKU  

Agata i Krzysztof Niebrzydowscy
woj. warmińsko-mazurskie
zgłoszeni przez Warmińsko – Mazurski ODR w Olsztynie

Damian Niedziela
woj. świętokrzyskie
zgłoszony przez Świętokrzyski ODR w Modliszewicach

Małgorzata i Leszek Olszewscy
woj. kujawsko-pomorskie
zgłoszeni przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK FARMER ROKU

Marian Pankowski
Przedsiębiorstwo  Rolniczo – Hodowlane GAŁOPOL Sp. z o.o.
woj. wielkopolskie
zgłoszone przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Biuro Dyrektora Generalnego

Anna Sienkiewicz
woj. podlaskie
zgłoszona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT Białystok

Maria i Wiesław Sobczak
woj. zachodniopomorskie
zgłoszeni przez Zachodniopomorski ODR w Barzkowicach, O. Koszalin, PZDR w Świdwinie

Gabriela i Krzysztof Stachowicz
woj. dolnośląskie
zgłoszeni przez Stowarzyszenie Polski Klub ROLNIK-FARMER ROKU

Ewa i Rafał Stączek
woj. podkarpackie
zgłoszeni przez Podkarpacką Izbę Rolniczą w Trzebownisku

Danuta i Zygmunt Stromscy
woj. pomorskie
zgłoszeni przez Pomorski ODR w Lubaniu

Michał Sznajder
woj. dolnośląskie
zgłoszony przez Dolnośląski ODR we Wrocławiu

Agnieszka Taraszkiewicz
Winnica Bona Terra
woj. kujawsko-pomorskie
zgłoszona przez Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie, PZDR w Lipnie

Mieczysława Tylka
woj. podkarpackie
zgłoszona przez Podkarpacki ODR w Boguchwale

Waldemar Wierzbowski
woj. warmińsko-mazurskie
zgłoszony przez Warmińsko-Mazurski ODR w Olsztynie

Ewa i Mariusz Ziemniak
woj. kujawsko-pomorskie
zgłoszeni przez Kujawsko-Pomorski OR ARiMR w Toruniu

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali:

– tytuł ROLNIK-FARMER ROKU i prawo do użytkowania tytułu i logo Konkursu w swoich materiałach promocyjno-reklamowych
– statuetkę „ Złote Jabłko”
– pamiątkowe grawertony,
– nagrody rzeczowe,
– prawo członkostwa w Stowarzyszeniu POLSKI KLUB ROLNIK-FARMER ROKU”.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Tekst i fot. Marta Nowak-Woźnica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here