Za nami kolejny spadkowy tydzień dla giełdowych notowań zbóż i oleistych

Piątkowa sesja zamknęła się dużym spadkiem notowań kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku. Przeceny były wynikiem podpisania czterostronnej umowy (ONZ, Turcja, Ukraina i Rosja) dającej podstawy do przywrócenia eksportu ukraińskich towarów przez czarnomorskie porty. Zdaniem władz Ukrainy kraj ten będzie w stanie zasilić globalną podaż ziarna o 60 mln ton starych i nowych zbóż przez następne 9 miesięcy. Ułatwienia eksportowe dotyczyć też będą rosyjskich zbóż, chociaż nie wprowadzono dotąd embarga na import zbóż i nawozów z tego kraju.

Za nami kolejny spadkowy tydzień dla giełdowych notowań zbóż i oleistych
Za nami kolejny spadkowy tydzień dla giełdowych notowań zbóż i oleistych

Unijny kontrakt na pszenicę był wyjątkiem w gronie przecenionych zbóż i nasion oleistych. Seria na wrzesień podrożała o symboliczne 0,25 euro w skali tygodnia i to mimo spadku w piątek o 25 euro. Zerowe zamknięcie tygodniowe miało miejsce dzięki dużym zakupom francuskiej pszenicy przez Egipt w końcówce minionego tygodnia po wcześniejszym anulowaniu przetargu na pszenicę spoza Europy. W czwartek (21.07.2022) Egipt (największy importer pszenicy na świecie) zakupił po prywatnych negocjacjach 640 000 t pszenicy, z czego 420 000 t pochodzi z Europy (360 tys. ton z Francji), a 220 000 t z Rosji. Wyjątkowo słabe euro sprzyja francuskiemu eksportowi. Paryski kontrakt na pszenicę zareagował w czwartek wybiciem o ponad 10 euro i powrotem powyżej poziomu 350 eur/t.

Wcześniej Egipt kupił 1,27 mln ton pszenicy zwyczajnej podczas dwóch przetargów zawartych 29 czerwca i 4 lipca, z czego 530 000 ton pochodziło z Francji.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:
Okresowe zmiany notowań kontraktów futures:
Giełda w Paryżu:
Giełda w Paryżu:

Źródło: Andrzej Bąk – eWGT, Źródło cen: CBoT, Eurnext-Paryż

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Suzuki pod kombajnem. Kobieta i troje dzieci w szpitalu

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Piecki na terenie powiatu suwalskiego. Kombajn zderzył się z samochodem osobowym, ucierpiały cztery osoby. Kierujący kombajnem nie...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE